KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ODŁAMEK SŁYNNEGO METEORYTU ZNAJDUJE SIĘ W OLSZTYNIE

meteoryt1Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne kupiło cząstkę kamiennego meteorytu, który rozbił się 15 lutego nad Czelabińskiem w Rosji.

O tym, że można kupić taką cząstkę meteorytu pracownicy Planetarium dowiedzieli się przed miesiącem z Internetu. Sprzedawcą była prywatna osoba. Zażądała 150 dolarów. Planetarium dysponuje pieniędzmi na takie cele więc szybko doszło do transakcji. Odłamek był zapakowany w pudełeczko z doczepionym certyfikatem i informacją w języku rosyjskim, związaną z okolicznościami upadku na Ziemię: data i miejsce znalezienia.

- Nasza drobina ma zaledwie kilkanaście centymetrów średnicy i waży kilka gramów. Ale nie są istotne jej rozmiary i waga. Najważniejsze, że weszliśmy w posiadanie czegoś, co wywołało tak wielkie poruszenie na świecie! - mówi dyrektor Olsztyńskiego Planetarium – Jacek Szubiakowski.

Meteoryt z Czelabińska to chondryt zwyczajny, czyli kamienny, z niewielką domieszką żelaza. Ma srebrzysty kolor. Z pewnością wzbogaci zbiory, które liczą już ponad 150 sztuk: meteorytów kamiennych, żelaznych i żelazo-kamiennych.

Meteoryt, który rozbił się 15 lutego nad Czelabińskiem to planetoida z grupy Apollo. Ważył ok. 10 tys. ton. Jego upadek spowodował straty w wysokości 1 mld rubli. W wyniku upadku meteorytu ponad 1,5 tys. osób odniosło obrażenia.

Oprac. KC
Fot: Bartosz Cudnoch

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet