KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ZABYTKOWY POMNIK Z PIASKOWCA PRZEJDZIE RENOWACJĘ

pomnik nepomucenaMonument przedstawiający św. Jana Nepomucena, który stoi od 261 lat na warszawskim placu Trzech Krzyży zostanie poddany gruntowej konserwacji. Narażony na działanie szkodliwych warunków pomnik jest mocno zniszczony, dlatego renowacja to konieczność.

Figura św. Jana Nepomucena, została umieszczona pośrodku placu Trzech Krzyży w 1756 roku lub 1752 roku. Fundatorem pomnika był marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński. Rzeźba wykonana w piaskowcu jest dziełem Jana Jerzego Plerscha. Ustawiono ją na cokole w miejscu zniszczonego w 1752 roku, trzeciego pozłacanego krzyża, który niegdyś stał na tutejszym placu.

Zabytkowy monument przejdzie trzeci remont w przeciągu swojej 261 – letniej historii. Pierwszą renowację przeprowadzono w latach 1897-1900, gdy wymieniono zwietrzały cokół pomnika. Drugi, a zarazem ostatni remont odbył się w 1996 roku. Wtedy kamienna figura przeszła gruntowną renowację.

Zaplanowane na ten rok prace są koniecznością. Ponieważ ekstremalne warunki panujące na placu Trzech Krzyży negatywnie wpływają na strukturę wykonanej z piaskowca figury. Kamień powoli się wykrusza, a narażony na działanie spalin pomnik pokryty został smolistym brudem, tworzącym w wielu miejscach czarne naloty.

Prace związane z konserwacją i uzupełnieniem powstałych w piaskowcu ubytków przeprowadzi Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Posąg św. Jana Nepomucena z placu Trzech Krzyży odnowiony zostanie na miejscu, bez demontowania i wywożenia go do pracowni konserwatorskiej. Prace potrwają do końca listopada. Koszt renowacji wyniesie 54 tys. zł.

Oprac. DŚ
Fot: www.wikipedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet