KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ROZWIĄZANO ZAGADKĘ TAJEMNICZEJ KAMIENNEJ GŁOWY

głowakamiennaArcheologom udało się zidentyfikować postać, którą przedstawia rzeźba znaleziona 200 lat temu. Tajemnicza marmurowa głowa była częścią posągu przedstawiającego rzymskiego cesarza – Trajana.

Identyfikacja zniekształconego wizerunku władcy była możliwa dzięki zastosowaniu najnowszej technologii skanowania laserowego. Dzięki niej naukowcy mogli dokładnie zrekonstruować wcześniejszy wygląd kamiennej głowy. Jej tożsamość była tajemnicą przez ponad 200 lat, które minęło od czasu odnalezienia tego starożytnego dzieła. Przez ten czas nie ustawano w domysłach co przedstawiał głaz ważący 170 kg.

Kilka dni temu opublikowano wyniki badań naukowców, które rozwiązały zagadkę tajemniczej głowy. Okazało się że jest to część rzymskiego posągu Trajana, cesarza rzymskiego w latach 98-117. Pierwotny wizerunek wykuty we włoskim marmurze przez artystę kamieniarza, zniszczyło działanie czynników atmosferycznych.

Pomnik, którego częścią jest kamienna głowa wykonano na polecenie następcy Trajana – Hadriana. Z rozkazu cesarza podobna rzeźba przedstawiająca Trajana został wzniesiona w Rzymie. Marmurowy obelisk miał przypominać, że Anglia jest częścią Imperium Rzymskiego. Pomnik jest największą z rzymskich rzeźb znalezionych na terytorium Wielkiej Brytanii.

Oprac. DŚ
Fot:www.heritagedaily.com

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet