KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

RENOWACJA KAMIENNYCH KRZYŻY BRUŚNIEŃSKICH

krzyz polankaAkcja ma uratować niszczejące krucyfiksy, które są często zamalowywane albo ulegają degradacji poprzez korozję napisów i elementów ozdobnych.  Restauracja zaniedbanych krzyży bruśnieńskich na Roztoczu została zorganizowana przez członków stowarzyszenia „Folkowisko”.

Krzyże bruśnieńskie to elementy architektury sakralnej. Są bardzo charakterystyczne dla południowego Roztocza. Spotkać je można także w okolicach Przemyśla, Zamościa czy Lwowa. Kamienne krucyfiksy znajdują się na cmentarzach wśród pól i na poboczach dróg. Krzyże wznoszono ze skały wapiennej aby upamiętnić ważne wydarzenie w życiu lokalnej społeczności. Stawiali je zarówno katolicy, grekokatolicy oraz prawosławni.

Za akcję ratowania krzyży bruśnieńskich odpowiada stowarzyszenie „Folkowisko”. Ma ona ocalić pozostałe zabytki, a tym samym zastopować płatowe odpadanie warstw kamienia, spowodowane poprzez próchnienie, jego zamalowywanie jak i brak prawidłowej konserwacji.  Harmonogram prac obejmuje oczyszczenie wapiennych płyt, czy wypełnienie powstałych ubytków w kamieniu. Prace przy krucyfiksach wspiera grupa kamieniarzy ze stowarzyszenia „Magurycz”.

Znajdujące się na tych  terenach, najstarsze zachowane i odczytane krzyże pochodzą z I połowy XVIII w. Znakiem charakterystycznym dla miejscowych mistrzów bruśnieńskich, było umieszczanie na krzyżach wizerunku Chrystusa i stojących obok postaci Matki Bożej i Marii Magdaleny. Szacuje się, że na Roztoczu jest kilkanaście takich zabytków wymagających renowacji.

Oprac. DŚ
Fot: www.wikipedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet