KAMIEŃ NA TOTTENHAM HOTSPUR STADIUM

KAMIEŃ NA TOTTENHAM HOTSPUR STADIUM

Po blisko dwóch latach gry na Wembley Tottenham wreszcie przeprowadził się na swój własny obiekt. Otwarcie stadionu Tottenham…

Czytaj...
NOWA ORGANIZACJA BRANŻOWA

NOWA ORGANIZACJA BRANŻOWA

17 maja 2019 r. w Krotoszycach odbyło się spotkanie założycielskie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Wyrobów z Kamienia.

Czytaj...
GEOPARK PERŁĄ TURYSTYCZNĄ?

GEOPARK PERŁĄ TURYSTYCZNĄ?

Skatepark, ścieżki pieszo-rowerowe, siłownia na wolnym powietrzu, a do tego geopark i warsztaty geologiczne, archeologiczne, paleontologiczne, paleobiologiczne, paleotoniczne,…

Czytaj...
JUBILEUSZOWA EDYCJA SACROEXPO

JUBILEUSZOWA EDYCJA SACROEXPO

Minęła XX edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Podczas trzech dni (10–12…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

GRANITOWY „DUŻY FIAT”

duzy fiatMonument ma upamiętniać 40-lecie próby bicia rekordu świata w jeździe długodystansowej. Pomnik waży 17 ton i został wykuty z kamienia. Stanął na terenie stacji benzynowej znajdującej się pod Wrocławiem.

Próba bicia rekordu w jeździe na dystansach 25 tys. km, 25 tys. mil oraz 50 tys. km była wydarzeniem, które śledziła cała Polska. Stąd pomysł aby je uczcić za pomocą symbolicznego kamiennego pomnika. Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Fundacja Otwartego Muzeum Techniki, wspierana przez członków forum miłośników Fiata 125p.

duzy fiat 2Odsłonięcie pomnika było jednym z wydarzeń ogólnopolskiego zlotu miłośników Fiata 125p, organizowanych 22 czerwca w podwrocławskich Kobierzycach. 17-tonowa replika samochodu stanęła na terenie stacji paliw BP, znajdującej się przy zjeździe z autostrady A4 na Kąty Wrocławskie. Taka lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ w 1973 roku znajdowała się tam baza imprezy. Rzeźba przedstawiająca „Dużego Fiata” została wykuta z 32-tonowego bloku granitu. Pomnik wykonała firma Piramida.

Na uroczystym odsłonięciu zjawiło się ponad 100 osób w tym bohaterowie sprzed lat, m.in. Sobiesław Zasada, Andrzej Jaroszewicz, Andrzej Aromiński oraz Robert Mucha. Są to kierowcy biorący udział w biciu rekordu. Ponadto w trakcie zlotu - można było obejrzeć historycznego Fiata, którym pobito rekord w 1973 roku. Imprezę poprowadził znany dziennikarz motoryzacyjny Włodzimierz Zientarski.

Fot: Tomasz Solima
Oprac. DŚ

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet