KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Konkurs Kamień 2001

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

1 nagroda kam w obiektach archI nagroda:
P.W. ITALICA sp.j. Marek Krajewski za Bazylikę w Licheniu Starym
Werdykt komisji konkursowej:
Imponujące połączenie różnorodnych gatunków kamienia (marmur, granit, konglomerat marmurowy). W poszczególnych elementach wystroju zachwyca harmonia barw, trudna do osiągnięcia przy tak zróżnicowanym fakturalnie i gatunkowo materiale. Fragmenty inkrustacji tworzonej według dawnych wzorów kamieniarskich dają wrażenie trójwymiarowości, dzięki czemu monumentalne wnętrze świątyni nabiera lekkości. Zamysł projektanta w niezwykle precyzyjny sposób został zrealizowany przez wykonawcę. Ponad 30.000 m2 kamienia wykorzystano łącząc najlepsze tradycje kamieniarskie z nowoczesną techniką.
 
arch. Barbara Bielecka: Cieszę się z zasłużonego sukcesu firmy Italica. Kamienie są moją pasją od dawana. Niedługo po studiach na Politechnice Gdańskiej (gdzie pracowałam w Katedrze Architektury Monumentalnej prof. Witolda Minkiewicza) podjęłam współpracę z pracownią mistrzowską prof. Bogdana Pniewskiego zaczynając od posadzek Teatru i kamieniarki Domu Kultury. Była to świetna praktyka. Profesor Pniewski nauczył mnie szacunku do kamieni i kamieniarzy, z którymi łatwo mogłam potem znaleźć wspólny język. Po takiej praktyce kamieniarka Starego Gdańska przemówiła do mnie całą swoją maestrią i urodą, potwierdzając przekonanie, że kamień nie jest tylko jednym z wielu materiałów budowlanych w dyspozycji architekta. Człowiek poszukuje i wykorzystuje piękno kamieni nie przez niego, nie dzisiaj tworzone. Uczestnicząc w budowie tworzonej formy nie mogą kamienie tracić swoich naturalnych walorów i niewątpliwej indywidualności. To świadkowie naszej przeszłości. Tej sprzed setek milionów lat, kiedy krzepła materia naszej planety, i sprzed dziesiątków tysięcy lat, kiedy nawet potężnym lodowcom nie udało się zniszczyć śladów myśli i ręki ludzkiej na porzuconych głazach. Naszą historię utrwalamy troskliwie w najwierniejszym ze wszystkiego, co nas otacza. W szczególny i zadziwiająco piękny sposób uczestniczą kamienie w kształtowaniu form architektury sakralnej. Szlachetność kamienia chroni idee formalne projektanta przed największymi zagrożeniami współczesnej architektury - łatwizną, arogancją i pretensjonalnością. W czasie wieloletniej realizacji największej polskiej świątyni udało się w Licheniu wypracować atmosferę rzetelnej współpracy wykonawców i projektantów związanych wspólną pasją i umiłowaniem kamienia. Mam nadzieję że w przyszłości uda się rozwinąć ten wątek przybliżając Waszym czytelnikom twórcze postacie projektantów i wykonawców. Już dzisiaj, mimo że świątynia nie jest skończona, jej kamienne artefakty w zrozumiały i prosty sposób przemawiają do każdego, świadcząc o radości ludzkiego trudu, jeśli poświęcony jest chwale Bożej i przychylności tej materii świata, która jest synonimem wierności, która pełnoprawnie uczestniczy w naszej modlitwie.

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

2 nagroda kam w obiektach archII Nagroda:
Zakład Obróbki Kamienia Budowlanego ROGALA za dworki w Chełmie i Szczucinie.
Werdykt komisji konkursowej:
Funkcjonalne wykorzystanie różnorodnych elementów kamienia (piaskowiec, granit, marmur). Precyzyjne wykonanie detali, takich jak tralki, elementy małej architektury oraz mozaikowy układ bruku. Kolorystyka kamienia harmonizuje z otaczającą obiekty przyrodą. Wysoka technika wykonania montażu elementów kamiennych. Pałacyk w Chełmie. Kamień dobierany był w czasie konsultacji technologicznych z firmą ZOKB ROGALA. Użyto: piaskowca – na ściany, balustrady (tralki), granitu - posadzki, granitu płomieniowanego - schody, chodniki, marmuru - mozaiki marmurowe na posadzkach. Inwestor zdał się całkowicie na opinię architekta przy odbudowie przedwojennego budynku.
Projektant Sławomir Kuczyński ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku w 1989 roku na wydziale architektury wnętrz. Jego przygoda z kamieniem trwa już wiele lat, a zaczęła się podczas projektowania budynków banków. Wybierając kamień kieruje się doświadczeniem i wyczuciem.
Nowy właściciel – inwestor pałacyku w Szczucinie trafił do naszej pracowni w 1997 roku. Poszukiwał architektów z uprawnieniami konserwatorskimi. Od pierwszej chwili kontaktu z panem Romanem Mosiem zorientowaliśmy się, że obecny właściciel jest w pełni świadomy tego, co kupił i jakie są tego konsekwencje. Zaniedbany i mocno „zużyty” pałacyk, miał być siedzibą firmy Tankpol. Stał w pięknym starym parku, o który inwestor zdążył zadbać w pierwszej kolejności, zlecając projekt zieleni (zachowanie plus uzupełnienie drzewostanu) uzgodniony z konserwatorem. Nie naruszając całego założenia urbanistycznego (pałacyk, park, budynki gospodarcze), firma rozbudowała się w granicach otaczającego całości muru.
Naszym zadaniem była adaptacja pałacyku dla potrzeb nowoczesnej firmy, oczywiście bez naruszenia istniejącej substancji. Uzgodniono ponadto, że zachowane detale, klatka schodowa, drzwi zostaną odrestaurowane i pozostaną na swoim miejscu. Piwnice pałacyku zostały zaadaptowane dla potrzeb pracowników firmy (odnowa biologiczna, kawiarenka, pomieszczenia hotelowe). Było to przedsięwzięcie trudne konstrukcyjnie i pracochłonne – słabe mury zostały w całości podbite. Przyziemie wykończono pięknie w kamieniu naturalnym, wykorzystując do tego celu piaskowiec. Reasumując: obiekt o niewysokiej randze historycznej (XIX w.) trafił na niespotykanego inwestora i odzyskał dawny blask. Pan Roman Mosi angażując środki w tak trudne przedsięwzięcie (firma działa przez cały czas remontu) wybudował nowoczesny obiekt biurowy.
Architekci: Hanna Łukasik-Ciężki i Bogusław Ciężki z Zakładu Projektowo-Budowlanego
z Krakowa.

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

2 2 nagroda kam w obiektach archII Nagroda:
Zakład Przerobu Wydobycia i Montażu Kamienia Budowlanego WRIMAR za obiekt biurowo-handlowy Kupiec Poznański w Poznaniu
Werdykt Komisji Konkursowej:
Na podkreślenie zasługuje połączenie funkcjonalności z elegancją. Zwłaszcza we wnętrzach kolorystyka i faktura zastosowanego kamienia współgra z funkcją obiektu. Pozornie surowe formy geometryczne dzięki idealnemu zderzeniu barw dają poczucie ciepła, światła i przestrzeni, tworząc przyjazną atmosferę. Wzorowa jest również technika wykonania elementów kamiennych o charakterystycznym kształcie opartym na łuku i półkolu.
Projekt architektoniczny powstał w firmach: Litoborski + Marciniak, Biuro Architektoniczne s.c., Poznań, ul. Wyspiańskiego 10/9 oraz Studio Projekt, Pracownia Projektowa s.c., Poznań, ul. 3 Maja 46. Inwestorem jest Kupiec Poznański sp. z o.o., ul. Żniwna 4, Poznań. Zrealizowany obiekt to sześciokondygnacyjny budynek, podpiwniczony, o zróżnicowanej bryle i przeznaczeniu handlowo-biurowym wraz z parkingiem. Kupiec Poznański usytuowany jest przy pl. Wiosny Ludów 2 w Poznaniu. Stanowi on multifunkcjonalny zespół budynków o jednorodnym charakterze. Zastosowane rozwiązania umożliwiają bezkonfliktowe współdziałanie elementów inwestycji.
Architektura budynku:
Bryle budynku nadano pewnej lekkości, a strefy wejść i zamknięcia osi podkreślono szklanymi zadaszeniami i detalem żaluzji aluminiowych. Wysokość zabudowy dostosowana jest do wysokości "gzymsu poznańskiego" tj.17,5m, od tej wysokości następne kondygnacje zostały optycznie wycofane. Ostatnia kondygnacja posiada nachylone ściany. Okładziny słupów zewnętrznych oraz pas ścienny wykonane z płyt kamiennych, mocowanych na ruszcie wsporczym o konstrukcji stalowej na kotwach stalowych nierdzewnych.

NAGRODA SPECJALNA

nagroda specjalnaObiekt hotelowy w Wodzisławiu Śląskim
P.P.U.H. GRANITEX Grzonka Damian
Z racji promowania firm kamieniarskich, które swoją działalnością wytyczają nowe kierunki rozwoju, redakcja postanowiła w tegorocznej edycji konkursu przyznać nagrodę specjalną dla firmy z Wodzisławia Śląskiego. Decyzja budowy obiektu hotelowego przez firmę kamieniarską Granitex jest tego najlepszym przykładem. Wyróżniony nagrodą specjalną obiekt hotelowy jest najlepszą reklamą rzemiosła kamieniarskiego i promocją kamienia jako materiału budowlanego.
Na szczególną uwagę i wyróżnienie zasługuje dobór kolorystyki poszczególnych fragmentów elewacji, które w sposób wręcz idealny eksponują niezwykle oryginalne układy brył architektonicznych. Rzadko spotykany i godny podkreślenia jest efekt „malarski”, który dodatkowo eksponuje walory całości zamysłu architektonicznego. Osiągnięte to zostało nie tylko dzięki zróżnicowaniu kolorystyki materiałów kamiennych, lecz również poprzez umiejętne wykorzystanie nowoczesnej techniki obróbki kamienia i jego montażu na elewacjach.
Hotel „Amadeus” w Wodzisławiu Śląskim usytuowany jest przy ul. Jastrzębskiej 9, blisko centrum miasta. Budynek ma 20 pokoi, 4 apartamenty, sale konferencyjną i bankietową. Pomyślano też o restauracji, barze, night clubie, kręgielni, bilardzie, a także o gabinecie odnowy biologicznej. Jednocześnie może tu zamieszkać sześćdziesiąt osób. Sale konferencyjna i bankietowa mogą pomieścić po pięćdziesiąt osób każda, natomiast w salach restauracyjnych jest miejsce dla stu pięćdziesięciu gości. Powierzchnia całkowita obiektu wynosi 5833,4 m², użytkowa 4901,8 m² a kubatura 24327,7 m³. Do dyspozycji korzystających z hotelu jest parking na 120 pojazdów. Autorem projektu jest arch. Winicjusz Kulej, choć w projektowaniu i aranżacji wnętrz udział swój mają też Małgorzata i Damian Grzonka, inwestorzy i właściciele hotelu. W całym obiekcie zastosowano 5000 m² kamienia, głównie do wykonania posadzek, słupów, schodów, obramowań wejść, blatów, stolików, dekoracji ściennych, detali zdobniczych w meblach. Granitów i marmurów doliczono się 17 rodzajów.

KATEGORIA: NAGROBEK POLSKI ROKU

nagrobek rokuNagroda główna:
Pracownia Kamieniarska PP+Z Robert Popkowski.
Werdykt Komisji Konkursowej:
Wyjątkowo oryginalny pomysł architektury nagrobka odbiegający od schematu większości obiektów architektury nagrobnej. Na szczególne wyróżnienie zasługuje połączenie naturalnej faktury kamienia naturalnego z fragmentami faktury frezowanej i szlifowanej.
Zarówno projektant, jak i wykonawca wykazali się świetną znajomością walorów dekoracyjnych zastosowanego kamienia oraz techniki jego obróbki. Ciekawie zagospodarowano też przestrzeń wokół nagrobka łącząc zróżnicowany fakturalnie kamień z mini trawnikiem i roślinami zimozielonymi.Inwestorem zgłoszonego do konkursu nagrobka jest pan Jerzy Woźniak. Obiekt został zrealizowany w maju 2001 roku w Koninie na cmentarzu komunalnym. Jego autorem jest pan Robert Popkowski. Wykorzystano kamień narzutowy, część elementów została pozostawiona w naturalnej strukturze. Element na tablicę napisową ma środkową część sfrezowaną. Szczególnie interesujące jest tu poszukiwanie indywidualnego wyrazu w formie nadanej całemu nagrobkowi, co zgadza się z ideą konkursu, polegającą na wykreowaniu nowego polskiego typu nagrobka.

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet