KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

STANDARD MIESZKAŃ A KAMIEŃ


Wysoki standard lokali mieszkaniowych i kamień? Klient jest wybredny, a kamień postrzegany nadal jako dobro luksusowe. Deweloperzy bardzo nieśmiało angażują się w realizacje z użyciem naturalnych materiałów, a szkoda. W końcu nietrudno o argumenty za wyborem materiału w pełni odnawialnego i przyczyniającego się w niemałej mierze do promocji budownictwa zrównoważonego.


Pojęcie standardu dość powszechnie kojarzy się z pewnym arbitralnie ustalonym modelem. Ogólnie, standard określa zaspokojenie potrzeb w dziedzinie wyposażenia i wykończenia budynków. Można oczywiście mówić o standardzie w odniesieniu do powierzchni. Architekci wybiorą szerszą definicję, biorąc pod uwagę standard w ujęciu urbanistycznym (m.in. dostępności do podstawowych urządzeń usługowych czy rekreacyjnych).

Generalnie więc nie ma dziś ściśle określonej definicji, bo i sam standard mieszkaniowy ciągle się zmienia, w wyniku pojawienia się nowych potrzeb, ale przede wszystkim rosnących możliwości finansowych inwestorów. Zakres oddziaływania inwestorów na standard mieszkaniowy jest oczywiście ograniczony - przede wszystkim ich możliwościami inwestycyjnymi, ale oczywiście niemały wpływ na zmianę definicji mają oczekiwana klientów.

Żywotnym interesem fachowców branży kamieniarskiej będzie na pewno odpowiedź pytanie: czy w czasach rozbudzonego apetytu na coraz to bardziej luksusowe dobra, kamień naturalny ma szansę popularyzacji w branży mieszkaniowej? W końcu wielu analityków rynku budowlanego jest zgodnych, co do jednego. Okazuje się, że najdroższe mieszkania drożeją jeszcze szybciej i „uciekają" od średniej ceny. W czasie hossy wszystkie mieszkania były drogie, niezależnie od reprezentowanego przez siebie poziomu. Obecnie rynek wyraźnie się rozwarstwia, dzieli na segmenty.

Mieszkania o najlepszej jakości drożeją, przeszacowane pseudoapartamenty podlegają przecenie, a mieszkania z wielkiej płyty wręcz ciężko się sprzedają. Dlatego na rynku, na którym decyzje są podejmowane rozważnie i racjonalnie, tak bardzo liczy się odpowiednia jakość produktu. Rywalizacja między deweloperami przeniosła się na inny poziom - dzisiaj cena metra nie jest już najważniejsza, liczy się cena mieszkania.

STANDARDY POZORNIE WYSOKIE
- Wśród deweloperów, zwłaszcza gdy mówimy o budownictwie mieszkaniowym dominuje zasada: ma być najtaniej. Architekci kreślą ciekawe projekty, ale w fazie wykończeniowej, gdy portfel inwestora jest już mocno nadwyrężony, szuka się oszczędności – dzieli się swymi obserwacjami Konrad Kulesza, współwłaściciel firmy Maseko specjalizującej się w kamieniarstwie budowlanym. - W miejsce kamienia na posadzce pojawia się gres, a na elewacji betonowa płytka. Każdy deweloper zdaje sobie sprawę, że kamień podnosi standard, ale świadomość ludzi jest taka, że jak coś wygląda nowocześnie to już wystarczy i ten kamień wcale nie jest tam potrzebny. Zwłaszcza w budynku mieszkalnym. Ludzie nie widzą, że deweloperskie osiedla, które mają w miarę nowoczesne bryły bywają podobnej jakości jak te z czasów socjalizmu. Po co więc inwestor ma wydawać pieniądze na kamień, skoro wie, że i tak mieszkania mu się sprzedadzą. Mam wrażenie, że wysoki standard to po prostu puste hasło reklamowe. Osiedla z tzw. wyższej półki są tak samo niskiej jakości jak te przeciętne. Wszystko budowane jest na szybko, z kiepskich materiałów. Miałem okazję odwiedzić kilka mieszkań we Wrocławiu w apartamentowcach o "wysokim standardzie". Byłem przerażony, za co ludzie zapłacili tyle pieniędzy. Raz miałem robić w kamieniu przedpokoje i część kuchni właśnie w takim wyższym standardzie. Okazało się, że konstruktor nie godzi się na to, gdyż ściana może nie utrzymać takiego ciężaru. I nie była to bynajmniej szkieletowa ściana z regipsów!

W świetle takich wypowiedzi trudno bronić tezy, że zastosowanie kamienia naturalnego to najlepsza wizytówka budynku mieszkalnego, który ma przypaść do gustu zainteresowanym "wysokim standardem".

- Kamień zupełnie nie kojarzy się ze standardem. Zapytajmy czy ktoś odróżni płytę gresową od granitowej na posadce? Wracam więc do pierwszej odpowiedzi: to wszystko przez nikłą świadomość ludzi oraz zachłyśnięcie się współczesnym budownictwem. Stare socjalistyczne osiedla, pełne przestrzeni i zieleni, z wyremontowanymi alejkami i skwerami są dużo przyjaźniejsze do życia niż nowoczesne wrocławskie, opolskie czy katowickie osiedla, gdzie każdy każdemu zagląda do okna a deweloper zapomniał o drodze dojazdowej. Myślę, że przyjdzie czas, że ludzie się obudzą – dodaje Konrad Kulesza.

USTAWA DEWELOPERSKA POMOŻE?
Sytuację na rynku mieszkaniowym mocno może zmienić "Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego" - potocznie nazywana deweloperską. Podstawowym celem ustawy z 29 kwietnia 2012 roku jest zabezpieczenie interesu osób kupujących lokale mieszkalne w przypadku bankructwa dewelopera.

Wymóg prowadzenia rachunków powierniczych wyeliminuje możliwość finansowania budowy z wpłat od kupujących. Sytuacja ta może spowodować problemy małych, lokalnych deweloperów, o niewielkiej skali działalności (zwłaszcza firm nieposiadających własnego kapitału). Ustawa sprzyjać ma zwłaszcza firmom dużym, z uznaną renomą i oczywiście dostępem do stabilnego finansowania. Efekt? W krótkim czasie rynek deweloperski będzie bardziej skonsolidowany, więc i standardy precyzyjniej dookreślone.

Skoro tak, to zasadne wydało się nam zagadnienie związane z szansami na wzrost konkurencyjności deweloperów, którzy w dużo większym zakresie sięgną po kamień, by uczynić apartamenty i osiedla mieszkaniowe dobrem luksusowym, a więc mniej czułym na rynkowe zawirowania. Dziś „podwyższony standard”, czyli wysokiej jakości okna, podwyższona termoizolacyjność czy nowoczesne elementy wykończenia ze szkła i stali nierdzewnej wpływają na cenę końcową mieszkania. Kamień funkcjonuje w świadomości deweloperów słabo, choć na fotosach (na witrynach firm czy w katalogach reklamowych) kamienia nie brak!

Teza, że tylko kamień naturalny świadczy o wysokim standardzie bardzo spodobała się reprezentującej w mediach stanowisko Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

- Mogę potwierdzić fakt, że coraz mocniej obserwujemy zmianę w kierunku większej estetyki i wyglądu części wspólnych mieszkań – czyli klatek schodowych. Pojawiają się granity na elewacjach, a w luksusowych apartamentowcach „czarny marmur”. Architekci i firmy deweloperskie coraz odważniej eksponują kamień – zwraca uwagę Magdalena Jańczuk-Zdunek, PR Manager PZFD. - Coraz chętniej wykorzystujemy kamień naturalny, bo też coraz bardziej wymagający jest klient.  
Deweloperzy patrzą dziś mocno na koszty, więc jak na razie dominują pomniejsze elementy kamienne, ale i to pewnie się zmieni i kamień będzie najlepszym potwierdzeniem wysokiego standardu.

KAMIEŃ PODKREŚLA JAKOŚĆ
W ślad za optymistyczną wypowiedzią najpoważniejszego lobby deweloperów pokusiliśmy się o sprawdzenie tych informacji u źródła. W końcu nie brak firm deweloperskich, które kuszą wysokim standardem. Czy i jak wielkie ma znaczenie dla powodzenia inwestycji deweloperskich zastosowanie kamienia naturalnego? Czy da się obronić tezę, że zastosowanie kamienia naturalnego to najlepsza wizytówka budynku mieszkalnego, który ma przypaść do gustu zainteresowanym "wysokim standardem"? Jak dziś rozumiany jest w branży termin "wysoki standard", jakie skojarzenia wywołuje hasło reklamowe "wysoki standard" u klientów i czy możemy tu mówić o jakiejś zmianie oczekiwań?

Pytania tego typu wydały się o tyle uzasadnione, że branża kamieniarska zauważa pewną prawidłowość: w bogatych krajach UE "wysoki standard" to koniecznie "kamień", którego raczej próżno szukać w realizacjach budynków mieszkaniowych (deweloperskich) w Polsce.

- Tak, kamień naturalny jest aktualnie jednym z elementów podkreślających wysoką jakość. Kamień naturalny nie jest może tani, ale wybitnie podnosi wartość mieszkania. To też jeden z elementów podnoszących standard mieszkania – zapewnia nas Maksymilian Wakalski z firmy Prestige PM. Sp. z o.o., która zakończyła niedawno budowę „Osiedla Róż”. - Podobnie w Polsce kamień stał się nieodłącznym elementem wysokiego standardu. Jednakże sam kamień nie oznacza jeszcze wysokiego standardu. Klienci zwracają również uwagę na wiele innych elementów, jak chociażby stolarkę okienną, balustrady balkonowe, elewację, zagospodarowanie terenu, elementy tzw. małej architektury, drzwi zewnętrzne do mieszkania.
Inwestor chwali realizację „Osiedla Róż” właśnie za wysoki standard wykończenia! Co ciekawsze dla nas, dbając o estetykę, do wykończenia budynku zostały wybrane materiały najwyższej jakości – parapety wykonane z konglomeratu marmurowego, schody i część elewacji zewnętrznej pokryte zostały beżowym granitem, a balkony lub loggie wyłożone gresem.

Na pewno warto promować walory kamienia i chwalić się doświadczeniem w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego. Podobnie, warto przybliżyć powody realizacji sztandarowych inwestycji o wysokim standardzie.

POTRZEBA CZASU
Nie trzeba też specjalnie szukać firm, które ze współpracy z deweloperami uczyniły główny profil swej działalności. Ciekawym doświadczeniem dzieli się z nami właściciel młodej firmy.

- Studio Kamienia BERG Sp. z o.o. jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą w branży kamieniarskiej. Specjalizujemy się w kamiennych produktach wykończeniowych stosowanych w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i usługowym. Wiodącym produktem są schody i parapety zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne – wyjawia źródła sukcesu rynkowego Radek Stankiewicz, Prezes Zarządu Studio Kamienia Berg Sp. z o.o. z Oleśnicy. - Nasi klienci to odbiorcy indywidualni, deweloperzy oraz instytucje budżetowe. Nasza linia produkcyjna oparta jest na własnym parku maszynowym oraz partnerach międzynarodowych zlokalizowanych w Hiszpanii, Włoszech, Chinach i Indiach. Prowadzimy współpracę z dużymi hurtowniami Europy i Azji, co wpływa na niską cenę i szeroką gamę rodzajów kamienia.

Dla inwestora poważnym argumentem za współpracą z firmą kamieniarską będzie relacja poniesionych nakładów do spodziewanych zysków. W końcu trudno wymagać by świadomość walorów kamienia naturalnego (trwałość, elegancja) była decydująca dla inwestycji obliczonej na powodzenie rynkowe. Czy można zatem pokusić się o szacunkowy rachunek inwestycji z użyciem kamienia - tzn. o jaki procent użycie kamienia podnosi koszt inwestycji, i osobno: wartość mieszkania?

- Jeszcze trochę czasu potrzeba, aby kamień nie był materiałem trudno dostępnym. Świadomość walorów kamienia (elegancja, trwałość, jakość użytkowania) ma obecnie znaczenie przy zastosowaniu, ale nie jest wyznacznikiem – informuje Radek Stankiewicz. - Chciałbym zwrócić uwagę, że jednym z czynników wyboru kamienia np. na klatki schodowe jest również cena. Szacunkowo można przyjąć, że koszt wyłożenia klatki schodowej kamieniem jest wyższy od średniej klasy gresu o ok. 30%. Dzisiaj na rynku najtańszy kamień można kupić za niewiele ponad 40 zł za metr kwadratowy. Nie do końca zgadzam się też z tezą, że kamień naturalny nie jest może tani, ale wybitnie podnosi wartość mieszkania. Na pewno zastosowanie kamienia podniesie wartość mieszkania i wcale nie musi oznaczać bardzo wysokiej ceny! Zdecydowanie też uważam, że zastosowanie kamienia naturalnego w inwestycjach deweloperskich ma duże znaczenie, gdyż podnosi walory nie tylko estetyczne, ale i użytkowe. Jest wizytówką określającą wyższy standard i jakość świadczonych usług budowlanych przez daną firmę deweloperską. Wpływa też na lepszy komfort użytkowania budynku. Czasy się zmieniają, jak również zmieniają się oczekiwania klientów. Dotychczas kamień był materiałem „luksusowym” dostępnym i wykorzystywanym w budynkach o dużym prestiżu. Dzisiaj deweloperzy chcąc sprzedawać mieszkania muszą zaskakiwać swoich klientów nie tylko ciekawą architekturą, niestandardowymi rozwiązaniami, ale przede wszystkim wykorzystywanymi materiałami.

EKOLOGIA POMOŻE KAMIENIOWI
Już wiemy, że dziś ciekawym trendem w budownictwie mieszkaniowym dla wykorzystania kamienia naturalnego jest użycie takich materiałów z zamysłem podniesienia jakości okładzin na parterze budynku. Dotychczas kamień wykorzystywany bywał głównie w aranżacjach klatek schodowych i bardzo marginalnie w projektowanych elewacjach. Elewacje kamienne to oczywiście standard w budynkach usługowych lub użyteczności publicznej.

- Coraz więcej kamienia pojawia się na blatach kuchennych, zwłaszcza, gdy robiona jest tzw. wyspa, oraz w łazienkach; przybywa detali: jak parapety czy ościeża wind czy drzwi wejściowych. Mówię tu jednak o inwestycjach jednorodzinnych a nie deweloperskich – dodaje Konrad Kulesza.

Inwestora przekonuje estetyka kamienia, kamieniarz argumentuje walorami trwałości. O wydajności energetycznej naturalnych materiałów mało kto wspomina, a szkoda. Zagadnienie zrównoważonego budownictwa stanowi już obecnie główny temat rozważań architektów, projektantów i inwestorów – ta tendencja ulegnie jeszcze wzmocnieniu w przyszłości. Wiele przemawia za faktem, że walory ekologiczne będą decydujące dla młodego pokolenia nabywców budowli mieszkaniowych.
Budownictwo zrównoważone chroni cenne zasoby, minimalizuje zużycie energii oraz obciążenie środowiska naturalnego. Zrównoważone budownictwo związane jest jednak również z aspektami ekonomicznymi, takimi jak koszty wybudowania i użytkowania obiektu lub też stabilność wartości budynku! Pod kątem bilansu ekologicznego, czyli oddziaływania na środowisko podczas całego cyklu życia – wszystko przemawia za stosowaniem kamienia naturalnego.

Kamień – w odróżnieniu do innych materiałów budowlanych - nie jest materiałem, do którego przetworzenia (obróbki) konieczne są energochłonne procesy technologiczne. Zamontowany w postaci wentylowanej elewacji, jest także optymalny pod względem fizyki budynku i przyczynia się do obniżenia kosztów jego eksploatacji. Zwłaszcza w bardzo ciepłych okresach roku można zaoszczędzić dzięki izolowanym cieplnie elewacjom z kamienia naturalnego dużą część energii potrzebnej do chłodzenia.

Nie bez znaczenia jest recykling kamienia. Wydobywanie kamienia naturalnego odbywa się w sposób przyjazny dla środowiska, gdyż wykorzystane powierzchnie można zwrócić naturze jako powierzchnie zrekultywowane. Kamień naturalny spełnia oczywiście wymagania ekologii także w procesie jego utylizacji, np. w postaci tłucznia lub mączki kamiennej.
Wniosek jest czytelny.

Elewacje z kamienia naturalnego wnoszą decydujący wkład do osiągnięcia równowagi ekologicznej w budownictwie. Świadomi zalet kamienia możemy zaoferować architektom i inwestorom właściwe rozwiązania, pozwalające na osiągnięcie celu, jakim jest uzyskanie certyfikatu na podstawie systemu certyfikacji (mowa o wymaganiach DGNB lub LEED). Zwróćmy w końcu uwagę - budynki są największymi konsumentami energii.  Sektor budowlany jest odpowiedzialny za zużycie ok. 40% światowej energii (na podstawie danych dla Europy i USA). Przyczynia się on do prawie 50% emisji gazów cieplarnianych - tyle samo co przemysł i transport razem.

Rafał Dobrowolski

Fot. Maxiem

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet