KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

KAMIENIARSTWO NA MAZOWSZU

Jak opisać branżę kamieniarską w województwie mazowieckim? Zadanie to dosyć trudne ze względu na dominację metropolii warszawskiej. Tam skupia się większość prac kamieniarskich nie tylko województwa mazowieckiego, ale całej Polski. Z drugiej strony prace kamieniarskie w Warszawie i okolicach wykonuje także wiele firm z innych województw. Rynek dla firm kamieniarskich na Mazowszu to przede wszystkim Warszawa i okoliczne miejscowości, gdzie wykonuje się najwięcej prestiżowych realizacji, zarówno dla indywidualnych inwestorów, jak i instytucji.

Natomiast same firmy kamieniarskie, te specjalizujące się w kamieniarstwie budowlanym, mieszczą się często poza Warszawą. Jednocześnie Warszawa jest siedzibą aż dwustu firm kamieniarskich. Wiele z nich to ogólnopolskie przedsiębiorstwa, przedstawicielstwa firm zagranicznych.

CHARAKTERYSTYKA REGIONU
Województwo mazowieckie to największy i najbardziej zaludniony region Polski. Warszawa, ze statusem miasta stołecznego, skupia również siedziby najważniejszych instytucji. Dość wspomnieć, że na Mazowszu siedzibę ma 16 wyższych uczelni publicznych i wszystkie urzędy państwowe. Warszawa to miasto najlepiej skomunikowane z Europą – poprzez międzynarodowy port lotniczy na Okęciu, który obsługuje rocznie 10 mln pasażerów (połowę ruchu lotniczego Polski). Władze województwa przymierzają się także do otwarcia kilku mniejszych lotnisk – w Modlinie, Sochaczewie, Mińsku Mazowieckim, Radomiu.
Przez województwo przebiegają również ważne drogowe szlaki komunikacyjne oraz magistrale kolejowe, choć akurat jakość i sieć drogowa pozostawia wiele do życzenia. Dość wspomnieć, że Warszawa nie ma obwodnicy, a województwo mazowieckie – ani kilometra autostrady. W planie jest budowa tylko jednej autostrady: przecinającej województwo z zachodu na wschód autostrady A2, ze Świecka na granicy z Niemcami do miejscowości Kukuryki na granicy z Białorusią. Ponadto drogi ekspresowe łączą lub będą łączyć Warszawę z Krakowem, Katowicami, Gdańskiem, Białymstokiem, Toruniem i Lublinem. Infrastrukturę transportową uzupełniają linie kolejowe, których międzynarodowe nitki przebiegają podobnie jak sieć dróg ekspresowych – w kierunku Katowic, granicy białoruskiej, Łodzi, Gdańska, Poznania i Białegostoku. Wyraźnie brakuje linii szybkiego transportu w kierunku Lublina, jej modernizacja przewidziana jest dopiero po 2014 roku.
W województwie mazowieckim mieszka 5,2 mln osób. Największe skupiska ludności w województwie to oczywiście Warszawa, w której żyje 1,7 mln mieszkańców, dalej: Radom – 227 tys., Płock – 127 tys., Siedlce – 76 tys. Warszawa wraz z przyległymi gminami tworzy aglomerację warszawską, którą zamieszkuje ponad 2,5 mln osób.

ZŁOŻA
W województwie mazowieckim nie wydobywa się kamienia blocznego poza jednym, wyjątkowym regionem. Mowa oczywiście o Szydłowcu i okolicach, gdzie wydobywany jest piaskowiec. W okolicach udokumentowane są aż 34 złoża, z których kamień – bloczny, drobnoziarnisty biały lub jasnożółty piaskowiec – znany jest w handlu pod nazwami Krawara, Śmiłów, Szydłówek, Szydłowiec. Roczne wydobycie piaskowców szydłowieckich oscyluje obecnie w okolicach 30 tys. ton. Gwoli ścisłości należy też wspomnieć, że złoża jasnego piaskowca rozciągają się dalej, w kierunku północno-zachodnim, na teren powiatu przysuskiego, gdzie zidentyfikowane są trzy bloczne złoża piaskowca. Ze wszystkich 37 wydobycie prowadzone jest w siedemnastu kamieniołomach.
Piaskowiec szydłowiecki jest chętnie wykorzystywany w kamieniarstwie budowlanym, głównie jako kamień elewacyjny. Materiał ten łatwo poddaje się obróbce, charakteryzuje się dobrą łupliwością i patynowaniem oraz twardnieniem pod wpływem długotrwałego oddziaływania promieni słonecznych, dzięki czemu jest odporny na trudne warunki atmosferyczne.
Piaskowiec szydłowiecki jest ważnym elementem historycznej architektury Mazowsza, a w szczególności Warszawy. Do najbardziej znanych warszawskich obiektów zabytkowych z tego kamienia należą: neogotycki grobowiec Stanisława Kostki Potockiego w Wilanowie, rzeźby lwów przed Pałacem Prezydenta RP, olicowania gmachów Muzeum Narodowego i Wojska Polskiego, okładziny Pałacu Kultury i Nauki, budynków MDM-u, Nowego Światu i okolic, Dworzec Centralny i wschodni w Warszawie, stacje metra.

FIRMY KAMIENIARSKIE
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w województwie mazowieckim działają 743 firmy kamieniarskie. Najsilniej rozwinięte jest kamieniarstwo w Warszawie – 202, w powiecie szydłowieckim, gdzie z eksploatacji złóż i przerobu kamienia utrzymują się aż 62 firmy kamieniarskie, oraz w miastach i powiatach należących do aglomeracji warszawskiej, jak Wołomin, Pruszków, Mińsk Mazowiecki. Pozostałymi silnymi ośrodkami są Radom (26 firm) i Ciechanów (20).
W Warszawie istnieją aż 202 firmy kamieniarskie, ale biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców miasta oraz ilość budów reprezentacyjnych, gdzie kontraktowane są spore ilości kamienia, 202 zakłady to nie tak dużo, zaledwie jeden na 8,5 tys. mieszkańców. Wśród nich dominują małe zakłady kamieniarstwa nagrobkowego, często z długimi tradycjami powązkowskiej sztuki sepulkralnej. Do liczby ponad dwustu firm kamieniarskich należy doliczyć jeszcze kilkadziesiąt siedzib hurtowni, firm wspomagających kamieniarstwo itp., które w statystykach GUS-u widnieją pod innymi symbolami.
Prawdziwe zagłębie firm kamieniarskich to powiaty przyległe do Warszawy: wołomiński, pruszkowski, miński, żyrardowski, legionowski, piaseczyński, otwocki, nowodworski, warszawski zachodni, grodziski. Łącznie funkcjonuje tam więcej firm niż w samej Warszawie (235) i w większym stopniu trudnią się wykonawstwem luksusowego kamieniarstwa budowlanego dla zamożnych mieszkańców podwarszawskich „sypialni”.
Im dalej od stolicy, tym firm kamieniarskich jest mniej, bo i zapotrzebowanie inne. Najsłabiej kamieniarstwo rozwinęło się w powiatach: ostrołęckim, białobrzeskim, lipskim, przasnyskim, sierpeckim i żuromińskim.
Największe i najbardziej znane firmy kamieniarskie regionu to Granity Błyskal z Parceli Łomskich koło Mławy, Petra Polska z Nowego Dworu Mazowieckiego, zakłady kamieniarskie Jacka Grabowskiego z Sulejówka, Wojciecha Podstawki z Dobrzykowa, Granit-Bet Wiesława Czupryńskiego z Maszewa Dużego, Orpol z Raszyna, Zakład Kamieniarski PP Stone Pikiel z Sadka, Malibo z Ząbek, Granity-Marmury ST Piasta z Ostrołęki, zakład Wojciecha Popielskiego z Płocka, Solve z Warszawy, Astir i Daniel Duliński z Warszawy, WPKB Kam z Warszawy, Pamir z Warszawy, BW Wiśniewscy z Milanówka, I-Mar z Żyrardowa, Kampol Krzysztofa Niedziałka z Warszawy, W. Gromek i Synowie z Warszawy, Zakład Kamieniarski Krzysztofa Ufnala z Warszawy, PPH Kambet II Krzysztofa Staniszewskiego z Radomia, Granmar z Borowej Góry.
W województwie mazowieckim swoje siedziby lub przedstawicielstwa ma wiele hurtowni działających ponadregionalnie. Oprócz wspomnianej już firmy Granity Błyskal koniecznie wymienić trzeba hurtownie nagrobków Caro z Gostynina, Granitus i Kamieniarstwo Banasiak z Marek, hurtownie kamieni Artstone, Athena Marmor Polska, Beltrami, Levantina, Stone Connection z Warszawy, Kamieniarstwo Kempiński z Piaseczna, Inbra z Radomia, Stone World z Grzęd pod Warszawą, Interstone z Mszczonowa, sprzedawcy maszyn i akcesoriów kamieniarskich: Mach Plus i MC Diam z Warszawy.

RYNEK
Warszawa to rynek specyficzny. Najdroższy, bo mieszkańcy należą do najzamożniejszych w kraju, a jednocześnie bardziej profesjonalny i nowoczesny, bo i odbiorcy są świadomi zachodnich trendów i odpowiedniej jakości.
– Rynek warszawski jest soczewką, która skupia te wszystkie zjawiska, które występują na całym rynku polskim – mówi Paweł Bereza właściciel firmy Pamir z Warszawy. Jednocześnie w stolicy wykonuje się najwięcej i największe inwestycje publiczne i samorządowe, a także najwięcej deweloperki. Ta ostatnia najbardziej teraz uderza w firmy kamieniarskie, bo po bardzo dobrym okresie wielkość zamówień spadła.
– Obawiam się że jest to początek kryzysu w tej branży, ponieważ ogromna ilość budów została wstrzymana po wrześniu 2008 roku. Te inwestycje, gdyby były rozpoczęte, to obecnie byłyby na etapie wykończeniówki. Istnieje więc dużo firm, które aby się jakoś utrzymać, składają oferty poniżej kosztów własnych, więc należy poczekać, aż te firmy w sposób naturalny upadną – dodaje Paweł Bereza. – Zmieniliśmy politykę firmy, staramy się szukać robót mniejszych, na 200, 500 tys. złotych.
Rynek ratują budowy państwowe, z zamówień publicznych, np. filharmonie, biblioteki, realizowane głównie za dotacje unijne, jest ich aktualnie bardzo dużo. Paweł Bereza dostrzega także potencjał w kontaktach między solidnymi zakładami kamieniarskimi a hurtowniami kamienia: – Hurtownicy obniżyli ceny, ale dalej uważam, że za dużo pieniędzy trafia do kieszeni pośredników, a za mało do wykonawców. Wyjątkiem są profesjonalni stockholderzy, np. firma Beltrami, których rola w procesie inwestycyjnym jest dużo szersza. Mogą oni stworzyć silne oparcie dla dynamicznych wykonawców, takie jak kredyty kupieckie, wypracowane źródła zaopatrzenia, głęboka znajomość materiałoznawstwa – wylicza.
Jednocześnie region warszawski, ponieważ jest najzamożniejszy, ma najmniejsze szanse na skorzystanie z funduszy strukturalnych. – Warszawa to za bogaty region i nie dostaniemy dotacji. Żyrardów, 20 kilometrów dalej, już się załapie, a nasz region, Milanówek, okolice Warszawy – nie – wyjaśnia Wojciech Wiśniewski z firmy BW Wiśniewscy z Milanówka. Potwierdza to Paweł Bereza: – Warszawa ma najmniejszą szansę na uzyskanie tego typu dotacji.
Można jednak dostrzec pozytywne trendy w kamieniarstwie. – Dawniej nie było sytuacji, kiedy roboty kamieniarskie były wyciągane z kontraktu głównego dużej inwestycji – opowiada Paweł Bereza. – Teraz inwestorzy, chcąc zaoszczędzić na kosztach generalnego wykonawcy, wyciągają z kontraktu głównego kamieniarkę, organizując oddzielnie przetargi, aby w ten sposób zaoszczędzić na marży. Kamieniarka stanowi zwykle około 7 proc. kosztów całej inwestycji. To pozytywne zjawisko dla kamieniarstwa, bo czasem zdarzało się, że generalny wykonawca otrzymywał pieniądze za pracę kamieniarza, ale z jakichś względów ich nie wypłacał.

MARKETING
Mazowsze jako lider w konsumpcji kamienia wyznacza również obowiązujące trendy. Te jednak coraz częściej dyktuje cena. Paweł Bereza: – Parę lat temu architekci byli uczeni przez inwestorów używania tańszego kamienia, „chińczyka”. Ci z trudem, ale godzili się na takie rozwiązania. W tej chwili to projektanci sami przychodzą z pomysłami z zastosowaniem chińskiego granitu. Np. rewitalizacja Traktu Królewskiego w Warszawie wykonana jest z chińskiego kamienia, ponieważ pracownia architektoniczna przyjęła jako zasadę kolorystykę w odcieniach szarości i beżu, natomiast inwestor żądał najtańszych rozwiązań.
Kamieniarze starają się jednak współpracować z architektami, bo taka współpraca jest dla nich korzystna – swego czasu woziliśmy architektów i projektantów do Włoch, do najbardziej znanych firm, Antolini Luigi, Cereser Marmi. To trochę pomogło w późniejszej współpracy, łatwiej się rozmawiało o kolorach, wadach kamienia, itp. – wylicza Antoni Młynarski z firmy I-Mar. Szkolenia dla studentów architektury organizuje za to firma BW Wiśniewscy. To przykłady, bo takich i podobnych działań jest w stolicy i na Mazowszu więcej. To owocuje lepszym dialogiem i „zrozumieniem kamienia” przez architektów. – Projektanci nie szukają już ceramiki w kamieniach, żeby było wszystko jednobarwne – dodaje Antoni Młynarski. – Mody zmieniają się falami. Przychodzi czas brązu, potem sześć lat się czeka, bo kupiło się więcej tego kamienia – i moda znowu wraca. W tej chwili sprzedają się dobrze kolory pastelowe i bardzo odważne, żylaste kamienie. Modne jest też patynowanie – bardzo dużo robimy w tym wykończeniu Crema Marfil.
Wojciech Wiśniewski z Milanówka zauważa jeszcze jedną ważną rzecz: – Nie jest prawdą, że teraz jest modny np. minimalizm i nic innego. Niektórzy nie muszą korzystać z najpopularniejszych trendów – zaznacza współwłaściciel firmy BW Wiśniewscy. To prawda, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że najlepsze biura projektowe działają głównie w Warszawie.
Na wysoki status warszawskiego i mazowieckiego kamieniarstwa pracują również warszawskie cmentarze, a w szczególności Powązki. To te miejsca i związani z nimi ludzie windują kamieniarstwo do rangi sztuki i kultury wysokiej. To firmy kamieniarskie z długoletnią tradycją, jak Zakład Kamieniarski Sypniewskich, od stu lat wykonujący nagrobki na Powązkach, to również legenda Jana Himilsbacha – aktora i kamieniarza samouka – oraz Jerzego Waldorffa – pisarza, który zapoczątkował kwesty na restauracje zabytkowych grobowców.

Wojciech Opioła

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet