KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

RAPORT: KAMIENIARSTWO W SZWECJI

Produkcja i sprzedaż szwedzkich bloków granitowych osiągnęły wysoki, stabilny poziom około 120.000 ton rocznie. Obecnie popytem cieszą się szczególnie kamienie: czarny na rynkach Dalekiego Wschodu i wschodniej Europy oraz Hallandia na rynku Europy Zachodniej. Osiągnięcie obecnie uzyskiwanych wyników możliwe jest dzięki stosowaniu zaawansowanych technik wiertniczych i technologii strzałowej w połączeniu z wykorzystaniem diamentowych pił linowych. Wydobywanie bloków w szwedzkich kopalniach natrafia na wiele problemów, wynikających z warunków geologicznych tego kraju, głównie jednak obciążenia złóż pęknięciami i szczelinami. Specjaliści stwierdzają także i inne trudności, ograniczające użycie linki diamentowej. Powszechnie jednak wiadomo, że technika wydobycia osiągnęła w tym kraju bardzo wysoki poziom.

Łupek (mikowe kwarcyty)
Tak zwany „płomienny kwarcyt” (flammet quartzite) jest produktem dobrze znanym na światowym rynku kamieniarskim. Produkcja i sprzedaż jest stała (około 10.000 ton). Wszystkie transakcje opierają się na produkcie końcowym. Około 80% jest eksportowana do wszystkich części świata.

Wapień i marmur
Szwedzki wapień jest bardzo stary (450 milionów lat) i z technologicznego punktu widzenia powinien być pojmowany jako marmur. Rocznie produkuje się go około 12.000 ton. Jest on bardzo twardy, wodoodporny, obrabia się go do wyrobu gotowego, a ponad 80% produkcji trafia na rynek wewnętrzny. Nie oferuje się go w formie bloków. Najbardziej znane miejsca jego pozyskiwania to: Gotland, Oland, Borghamm i Jamtland. Szwedzki wapień posiada długą tradycję w Europie Północnej.
Wiek szwedzkich marmurów szacuje się na 2000 milionów lat. Od kilku lat, po okresie nieobecności na rynku, ponownie najbardziej znany zielony szwedzki marmur o nazwie Kolmarden jest wydobywany. Inny marmur, jasny Ekeberg, poziomem produkcji i sprzedaży utrzymuje się na stabilnym poziomie osiągniętym kilka lat temu. Całkowita produkcja szwedzkiego marmuru kształtuje się na poziomie 2000 ton w ciągu roku.

Piaskowiec
W przeszłości w Szwecji było wydobywanych wiele rodzajów piaskowców. Współcześnie to bogactwo zostało ograniczone do jedynie dwóch: szarego piaskowca (Gotland) i jasnoczerwonego (Orsa).

Steatyt
Steatyty Handol są w użyciu od średniowiecza W latach 80. dwudziestego stulecia produkcja spadła prawie do zera. Jednak w ostatnich latach daje się zaobserwować wielki comeback tego steatytu, do czego przyczyniły się nowe zastosowania, jakie wynaleziono dla niego, a mianowicie do m.in. piekarników, kominków i innych urządzeń grzewczych. Dane podają około 2000 ton tego kamienia, jakie trafiają do korzystających z niego firm, z czego około 75% jest eksportowana.

Przemysł kamieniarski w liczbach
Na szwedzki przemysł kamieniarski składa się: wydobycie, obróbka kamienia pod rynek budowlany (dachówki, schody, tralki, bruk, krawężniki itd.), produkcja nagrobków, restauracja i wykończenia, montowanie okładzin kamiennych wewnątrz i na zewnątrz budynków, handel i serwis kamieniarski, sztuka i rzemiosło kamieniarskie. Kamień naturalny wykorzystywany do produkcji obejmuje granit, marmur, wapień, łupki, niektóre piaskowce i steatyty. Szwedzki przemysł kamieniarski zatrudnia około 1000 osób, które są zatrudnione w poszczególnych działach kamieniarstwa:

Liczba wykwalifikowanych robotników aktualnie zaspokaja istniejące potrzeby w zakładach produkcyjnych i kopalniach, choć rozwój rynku, technologii wymaga ciągłego dopływu wykształconej kadry pracowniczej o wysoce specjalistycznej wiedzy. Dlatego po ukończeniu szkoły średniej kierunkowej istnieje możliwość ukończenia dodatkowego specjalnego kursu z zakresu technologii kamieniarskiej. Racjonalna polityka edukacyjna pozwoliła na rozwiązanie problemu dopływu siły roboczej. O potencjale tego rynku świadczyć może fakt, ze podczas pierwszych trzydziestu lat XX w. szwedzki przemysł kamieniarski zatrudniał 20.000 osób rocznie.

Przedsiębiorstwa i obrót
Aktualnie działa w Szwecji od 150 do 175 firm na rynku kamieniarskim, tak przynajmniej twierdzą specjaliści badający rynek naszych północnych sąsiadów. Przedsiębiorstwa te zatrudniają od 1 do 100 pracowników. Obrót w handlu kamieniem ocenia się na sumę 110 mln euro. Coroczne inwestycje są oceniane na 10 MECU. Większość szwedzkiego rynku kamieniarskiego koncentruje się w południowej części kraju.

Eksport i import
Eksport szwedzkiego kamienia naturalnego ocenia się na 30 mln euro, a import sięga około 15 [MECU].

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet