KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Świat Kamienia nr 3 (118) 2019


SK 117 Okładka www 100x140pix      SK 118 Okładka www 147x208pix                             
Poprzednie wydanie 2(117)2019   Świat Kamienia 3(118)2019   Następne wydanie 4(119)2019


OD REDAKCJI
Wiosenne wydanie bogate jest w informacje bardzo branżowe. Nie brak też artykułów ekonomicznych, traktujących generalnie o wymianie handlowej, której przedmiotem jest przede wszystkim kamień. Najobszerniej traktuje o tym nasz raport, w którym przybliżamy najważniejsze naszym zdaniem imprezy targowe – nie tylko te największe, dominujące od wielu lat, ale także te wschodzące w kalendarzu wydarzeń.

W numerze mamy oczywiście relację z XXIII Zjazdu Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej i najnowsze doniesienia z Chin, gdzie na początku marca trwały targi Xiamen Stone Fair 2019. I tym razem nie zabrakło tam polskich przedsiębiorców, którzy udali się z wizytą w ramach wyjazdu grupowego zorganizowanego przez naszą redakcję. Czy skutki wojny handlowej między USA i Chinami będą odczuwalne globalnie, a konsekwencje negatywne dla przedsiębiorców zajmujących się importem i eksportem surowcami mineralnymi?

À propos konfliktów… wspominamy wydarzenia kojarzone niestety z branżą kamieniarską, mianowicie kamieniołom, który posłużył do metodycznej eksterminacji więźniów. 186 kamiennych schodów KL Mauthausen to historia o tyle aktualna, że bruki wielu dzisiejszych miast mogą być przestrogą, a są tylko niemym świadkiem kaźni. Domy przedpogrzebowe – nasza autorka odczarowuje te miejsca i oswaja nas z tematyką śmierci w sposób o tyle interesujący, że kamień jest konsekwentnie stosowanym środkiem wyrazu – tak artystycznym, jak architektonicznym. Mamy też tekst otwierający prezentację artystów zrzeszonych w sekcji plastycznej ZPBK. Nie trzeba specjalnie zachęcać do lektury bogato ilustrowanego materiału w rubryce „Geoturystyka”. Tym razem Jerozolima, święte miasto dla wyznawców trzech wielkich religii. A to tylko wybrane propozycje.
Zapraszamy do lektury!


AfCFTA

Słynie z czerwonego trawertynu, niebieskiego sjenitu, brązowo-złotawych labradorytów, zielonkawych, żółtych i różowych granitów. Onyks też bywa różowy, a do tego niebieski marmur. Kolorowa Afryka stawia od ubiegłorocznego szczytu w Kigali na liberalizację wymiany międzynarodowej.
W stolicy Rwandy spośród 55 państw Unii Afrykańskiej tylko 10 nie dołączyło się do inicjatywy AfCFTA – Afrykańskiej Kontynentalnej Strefy Wolnego Handlu (ang. African Continental Free Trade Area Agreement). Ekonomiści i bez tego są pewni – kontynent afrykański wykonał ważny, historyczny krok w kierunku spełnienia marzenia o integracji gospodarczej, zapoczątkowanej przez Unię Afrykańską 21 marca 2018 roku.
I wreszcie jest! Z ratyfikacją traktatu przez Gambię – co nastąpiło 3 kwietnia 2019 r. – protokół w sprawie strefy wolnego handlu w Afryce wchodzi w życie. Stało się tak, bo warunkiem koniecznym porozumienia była minimalna liczba ratyfikacji umowy przez 22 parlamenty poszczególnych krajów. Wspomnijmy, że od szczytu w Kigali kolejnych 8 dołączyło do AfCFTA, ale punkt zwrotny to zatwierdzenie umowy przez parlament Gambii. Tym samym mamy największą umowę o wolnym handlu od czasu ustanowienia Światowej Organizacji Handlu w roku 1995.                                                              


XXIII WALNY ZJAZD ZPBK
 

Sprawozdanie z aktywności organizacji branżowej w minionym roku, a także przebieg wydarzeń towarzyszących to czytelny komunikat: w jedności siła! Niewątpliwym sukcesem była frekwencja. Takiej liczby uczestników nie udało się do tej pory zebrać na żadnym walnym zjeździe czy kongresie.
XXIII Walny Zjazd Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej odbył się 5 i 6 kwietnia 2019 r. w Strykowie pod Łodzią. W wydarzeniu wzięło udział około 90 osób.
                                                                                                                                          

Zobacz więcej...


Xiamen Stone Fair 2019

Cztery dni trwały jedne z największych na świecie targów kamieniarskich. Impreza w Chinach (od 6 do 9 marca, Xiamen) cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców branży kamieniarskiej, których stoiska przyciągnęły w tym roku 208 tysięcy zwiedzających ze 147 krajów.
Na powierzchni 180 000‬ mkw. w 25 pawilonach swoją ofertę zaprezentowało ok. 2000 wystawców z 57 krajów. Na tych targach trzeba być, aby doświadczyć, w jakim kierunku zmierza światowa branża kamieniarska.
Ponadto:
 


 • ZAMÓW PRENUMERATĘSpis treści
 • Od redakcji   
 • Wrocław, Poznań, Katowice, Warszawa   
 • Imprezy branżowe   
 • Xiamen Stone Fair 2019    
 • Targi Kamieniarskie Xiamen 2019   
 • XXIII WALNY ZJAZD ZPBK   
 • LASTRICO – pół wieku z kamieniem   
 • Zabytek na nowo   
 • Czym żyje Magma?   
 • Klaudia Matusiak i jej pracownia   
 • Domy przedpogrzebowe (cz. II)   
 • Człowiek i kamień   
 • Zlep muszlowy    
 • Mauthausen – eksterminacja w kamieniołomie   
 • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Wyrobów z Kamienia   
 • Na styku wielkich religii   
 • Okładziny kamienne dla współczesnej architektury   
 • AfCFTA
 • Smyk  
 • Doborowe trio w Artstone   
 • ABRA - Nie tylko sprzedaż   
 • Cmentarz w Mostarze   

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet