KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Świat Kamienia nr 6 (115) 2018


SK 114 Okładka www 184x260pix      SK 115 Okładka www 240x340pix                             
Poprzednie wydanie 5(114)2018   Świat Kamienia 6(115)2018   Następne wydanie 1(116)2019
OD REDAKCJI
Za nami najważniejsze targi. Werona potwierdziła prymat stolicy spotkań branży kamieniarskiej. 1636 wystawców z 65 krajów, a pośród nich media branżowe z całego świata. W listopadowym wydaniu oczywiście relacjonujemy minione wydarzenie. Na naszych łamach także plener rzeźbiarski „Dziedzictwo” oraz XVII Kongres Kamieniarski ZPBK. Najnowsze wydanie „Świata Kamienia” otwiera jednak raport, w którym możliwie wszechstronnie traktujemy zagadnienie… iluminacji. Gdy źródłem światła nie są promienie słoneczne, po zmroku, kamień może czy wręcz musi być oświetlony. I właśnie technikom oświetleniowym postanowiliśmy poświęcić możliwie dużo miejsca.
Jesień to wzmożony okres stawiania nagrobków. Co to są groby murowane i dlaczego lektura przepisów rozporządzenia to zdecydowanie za mało, by bez ryzyka podejmować się wykonawstwa takich grobów? O tym traktuje artykuł poradnikowy naszego specjalisty. Żyjące kamienie, krystalizujące się na powierzchniach spękań skalnych – to z kolei zachęta, by bliżej poznać materię przypominającą organizmy. W numerze mamy też kontynuację autorskiej interpretacji patyny w przestrzeni publicznej. W rubryce „Z teki konserwatora” przeczytacie o Malcie, co – a jakże – na skale stoi, a dziś jest popularną scenerią hollywoodzkich produkcji filmowych. Na sąsiednich stronach czeka bogato ilustrowany przewodnik geoturysty po zachodnim wybrzeżu Turcji. Dla jednych gruz skalny, a dla znawców meteorytyki – galaktyka bezcennych okazów. Koniecznie trzeba przeczytać artykuł o kamieniu pozaziemskim, bo ze swadą napisana to historia jedynych w swoim rodzaju „upadków”. I oczywiście odwiedźcie stoisko naszej redakcji podczas targów w Poznaniu!
Zapraszamy do lektury.

68 TYSIĘCY MA MARMO+MAC 2018
 
Biznes i kultura na terenie Veronafiere rozwijają światową społeczność kamieniarską – takie motto przyświecało 53. edycji Międzynarodowych Targów Kamienia Naturalnego, Technologii i Projektowania, które odbyły się w Weronie od 26 do 29 września.
W ciągu tych czterech dni targi odwiedziło 68 tysięcy zainteresowanych kamieniem, technologią i projektowaniem ze 150 krajów; 62% uczestników przybyło tu spoza Włoch. Zwiększone zainteresowanie wykazali goście z USA, Chin, Indii i Rosji. Ci z Europy uplasowali się na niezmiennym, stabilnym poziomie, a spośród nich największą liczbą wyróżnili się zwiedzający z Niemiec i Hiszpanii. Dla profesjonalistów z Afryki i Azji Wschodniej Marmo+Mac to nadal wydarzenie o dużym potencjale, acz czekającym na odkrycie.

MALTA NA SKALE STOI
W jednej garderobie siedzi Russell Crowe. Lada moment wcieli się w rolę generała Maximusa. W garderobie obok siedzi Richard Harris, przy którym również uwijają się charakteryzatorki, by zagrał rolę cezara Marka Aureliusza. W międzyczasie pracownicy planu przygotowują scenografię do filmu „Gladiator” Ridleya Scotta w Forcie Ricasoli, po drugiej strony zatoki Valletty.
Jest rok 2000 i sceneria tej wyspy została wybrana do uwiecznienia jej obrazów dla kilkudziesięciu scen filmu. Budynki i budowle miast tej wyspy zbudował zakon joannitów. Kolejni właściciele malty – począwszy od fenicjan, przez greków, kartagińczyków, rzymian, wielkich mistrzów zakonu joannitów zwanych zakonem maltańskim – budują rozrzucone po całej wyspie wieże obserwacyjne, kościoły, mury obronne i zamki z miejscowego wapienia koralowego, zwanego też muszlowym.
                                                                                                                                           Zobacz więcej...

5 NAJWAŻNIEJSZYCH TRENDÓW CERAMIKI NAGROBKOWEJ

Początki fotografii na porcelanie sięgają lat 50. XIX wieku. Połączenie fotografii i ceramiki było świetnym sposobem na przedłużenie trwałości obrazów malowanych światłem. Choć z początku wykorzystywane było ono do ozdabiania zastaw stołowych oraz elementów dekoracyjnych, dość szybko technologia ta zaczęła rozwijać się w kierunku utrwalania wizerunków osobistości znanych i lubianych, szlachty czy też rodzin królewskich.  Ludzie od zawsze interesowali się osobami pełniącymi funkcje publiczne i chcieli posiadać elementy dekoracyjne z ich podobiznami. Podobnie jak dzisiaj można nabyć piórnik dla dziecka z bohaterem ulubionego serialu bądź wysłać z Londynu kartkę ze zdjęciem królowej Elżbiety. Niedługo później zaczęto stosować zdjęcia na porcelanie w celu utrwalenia wizerunków osób zmarłych. Obrazy przeniesione na porcelanę i wypalone w dużej temperaturze cechowały się, podobnie jak obecnie, dużą trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne.
                                                                                                      Zobacz więcej...Ponadto:
 
Spis treści
 • Od redakcji   
 • Elektronizacja po polsku   
 • Architekci światła    
 • 68 tysięcy  na Marmo+Mac 2018   
 • Marmo+Mac 2018 w obiektywie   
 • Jubileusz Kamieniarstwa Jan Hybiak   
 • The Italian Stone Theatre (cz. 1)   
 • Dziedzictwo zaklęte w kamieniu   
 • Spójny wizerunek lublinian   
 • Integracja i rozwój   
 • Groby murowane   
 • Kryształy – żyjące kamienie   
 • Spatynowany kamień  w przestrzeni publicznej (cz. II)   
 • Malta na skale stoi   
 • Elegancja, niepowtarzalność, estetyka, klasa…   
 • Zachodnie wybrzeża Turcji (cz. II)   
 • DLA Investments od kuchni   
 • O meteorytach… trochę (cz. III)   
 • Grupa EGA  na Warsaw Home 2018   
 • Automatyczne wycinanie  bez rysowania szablonów   
 • Kompleksowo  i bez kompleksów   
 • Cmentarz  w Dreźnie (cz. II)   
 • 5 najważniejszych trendów  ceramiki nagrobkowej   
 • STONE 2018: Spotkanie branży kamieniarskiej i architektonicznej   

 

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet