KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Świat Kamienia nr 5 (114) 2018


SK 113 Okładka www 184x260pix      SK 114 Okładka www 184x260pix                             
Poprzednie wydanie 4 (113)2018   Świat Kamienia 5(114)2018   Następne wydanie 6(115)2018


Wrześniowym wydaniem na pewno usatysfakcjonujemy specjalistów od budowy rekreacyjnych zbiorników wodnych. Nasz raport traktuje o naturalnych stawach kąpielowych, które w Europie przeżywają prawdziwy boom. I nic dziwnego, bo idealnie wpisują się one w idee zrównoważonego rozwoju. Stwarzają warunki najbliższe naturalnym ekosystemom, harmonijnie integrują obiekt z otaczającym go krajobrazem i tylko wyczekują zainteresowania… znawców kamienia!
Tytuł naszego dwumiesięcznika zobowiązuje, więc mamy relację z niedawnego biennale rzeźby w granicie. O galaktyce kamieni traktuje kolejna część artykułu pracownika Muzeum Mineralogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Z kolei o budownictwie sakralnym – o cerkwiach – pisze debiutujący na naszych łamach Kamil Kisielewski, a rubryką „Interpretacje” Zbigniew Władysław Solski. Kamień pięknie się starzeje, czego dowodzi artykuł Tomasza Pruchnickiego. Z kolei montaż nagrobków wziął na warsztat Janusz Skalski, a to gwarancja fachowego podejścia do niewzruszonych upływem czasu realizacji. Oczywiście to tylko niektóre z propozycji w najnowszym wydaniu „Świata Kamienia”. Tymczasem profesjonalnej promocji tego, co naturalne, wyczekiwać można po stolicy światowego kamieniarstwa. Już niebawem wielu z nas spotka się w Weronie, gdzie nie zabraknie stoiska naszej redakcji. Krótko potem spotkajmy się na targach Stone w Poznaniu.
Zapraszamy do lektury!

VII BIENALE RZEŹBY W GRANICIE
 
Owoce miesięcznej ciężkiej pracy rzeźbiarzy można już podziwiać na strzegomskim Rynku. 5 sierpnia odbył się oczekiwany przez wszystkich wernisaż oraz III Konferencja zatytułowana „Rzeźba w przestrzeni publicznej”.

Patronat honorowy nad tegoroczną imprezą objęła Akademia Sztuk Pięknych im. Gepperta z Wrocławia. Podczas trwania biennale zorganizowano trzy konferencje. Pierwsze spotkanie dotyczyło granitu jako materiału służącego ludzkości – dr Bogdan Solima opowiedział, skąd się wziął granit, jak powstawał i jakie ma właściwości. Z kolei Edmund Szczepański wprowadził słuchaczy w tajniki glinki o specjalnych właściwościach leczniczych występującej w okolicy Strzegomia w przemówieniu pt. „Jan Montanus – Terra Sigillata”. O działalności Fundacji Bazalt opowiedział Krzysztof Skolak, a dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury Krzysztof Kalinowski przedstawił ideę „Alei Rzeźb” mieszczącej się przy al. Wojska Polskiego w Strzegomiu, gdzie stanęły liczne dzieła granitowe powstałe podczas poprzednich edycji rzeźbienia w kamieniu. Przedstawiono również strzegomskich artystów, którzy od lat z pasją podchodzą do rzeźbienia w kamieniu. Mowa o Jerzym Zysku, Jacku Zającu, Adamie Radkowskim i Zbigniewie Zychu.

Zobacz więcej...

SPATYNOWANY KAMIEŃ W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ (cz. I)

Nie byłoby tego tematu, gdyby nie spotkanie ze strzegomskim przedsiębiorcą kamieniarskim Bogusławem Skolakiem, który opowiedział mi o nietuzinkowym kliencie. Ów klient domagał się, aby spatynowano dla niego granitową rzeźbę. Mój rozmówca skupił się na problemach technicznych i pytaniu: jak to zrobić? Mnie bardziej zainteresował tajemniczy gość kamieniarza i jego intencje.

Patyna. Przypomnijmy, słowem „patyna" pierwotnie nazywano wyłącznie niebiesko-zieloną warstewkę na wyrobach z miedzi i jej stopów, która pojawia się podczas utleniania metalu. Starzejąca się powierzchnia zabezpiecza miedź przed dalszą korozją. Wystarczy jednak, aby wśród cząsteczek węglanu hydroksomiedzi (czyli grynszpanu szlachetnego) pojawiły się nawet nieliczne atomy siarki, a warstwa utraci swoje ochronne cechy. Prawdziwa patyna oznacza zatem postarzenie materiału z równoczesnym utrwaleniem jego dotychczasowych, użytkowych właściwości; w ten sposób oznaki przemijania okazują się paradoksalnie zapowiedzią długowieczności.

Zobacz więcej...STONE OTWIERA SIĘ NA ARCHITEKTÓW

Harmonijne współdziałanie branży kamieniarskiej i architektonicznej było podstawą projektowania od wieków. Jednak w ostatnich latach jeszcze bardziej widoczne staje się przenikanie się potrzeb profesjonalistów obu branż w rzeczywistości biznesowej. Ta obserwacja dała początek nowemu kierunkowi rozwoju targom branży kamieniarskiej STONE, odbywających się co roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Od samego początku targi branży kamieniarskiej STONE adresowane są do wszystkich, dla których kamień jest podstawą lub częścią działalności – kamieniarzy i przedstawicieli branży budowlanej, architektów i projektantów. Jednak począwszy od tegorocznej edycji – odbywającej się w dniach 14–17 listopada 2018 – większy akcent położony zostanie na spójne współdziałanie branży kamieniarskiej i architektonicznej.

Zobacz więcej...


Ponadto:
 

 • ZAMÓW PRENUMERATĘOd redakcji   
 • Editorial   
 • Zabetonowane lobby   
 • Concreted lobby   
 • Stawy kąpielowe są naturalne   
 • Swimming ponds are natural 
 • VII Biennale Rzeźby w Granicie    
 • PLC means pursuit of perfection   
 • Spatynowany kamień w przestrzeni publicznej (cz. I)   
 • STONE 2018: spotkanie branży kamieniarskiej i architektonicznej    
 • O meteorytach… trochę (cz. II)   
 • Targi Branży Szklarskiej GLASS 2018    
 • Centrum wspinaczkowe w Eichstätt   
 • Cerkwie   
 • Granitowy raj na drodze św. Jakuba   
 • Hinduskie świątynie z kamienia   
 • Montaż nagrobków   
 • Zachodnie wybrzeża Turcji (cz. I)   
 • W technice suchego muru   
 • Zabójcy branży   
 • Miejsce dla Twojego biznesu   
 • Precyzyjna faza nawet niewielkich elementów   
 • PLC, czyli dążenie do perfekcji   
 • Cmentarz w Dreźnie, część 1   

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet