KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

BUDUJĄ RELIKWIARZ PAPIEŻOWI

Takie zlecenie zdarza się raz w życiu, a na dodatek mało komu. Strzegomska firma Granex wykonuje kamienne obróbki pomieszczeń kaplicy relikwiarza w budowanym w Krakowie Centrum Jana Pawła II. Prace trwają od zeszłego roku, ale niedawne doniesienia o bliskim terminie beatyfikacji spowodowały znaczne przyspieszenie tempa robót.

 

Firma Granex ma liczne doświadczenia w pracach na prestiżowych obiektach – w poprzednich latach realizowała rekonstrukcje kamieniarskie m.in. na berlińskiej Wyspie Muzeów, w wiedeńskim metrze oraz Muzeum Albertina, a także na Wawelu w Krakowie. W Wiedniu i na Wawelu rekonstrukcje zniszczonych elementów kamiennych wykonywano z bułgarskiego kamienia znanego jako Wapień Dunajski – Vratza.

Kiedy krakowska kuria metropolitalna szukała wykonawcy do prac w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, a obiekt ten zaprojektowano w stylu krakowskim (czerwona cegła i białe wapienne obróbki kamieniarskie), zaproszono do negocjacji firmy, które miały doświadczenie w pracach z tym kamieniem i odpowiednie zaplecze techniczne. Ostatecznie wybór padł na Granex.

– W pierwszym etapie zbudowano dwa budynki – siedziby wolontariatu i Instytutu Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II, cały kompleks będzie się przez najbliższe parę lat rozbudowywał – mówi Krzysztof Skolak, właściciel Granexu. – W tej chwili w związku z bliską beatyfikacją Jana Pawła II najpilniejszym tematem stało się wykończenie dolnego kościoła, zwanego relikwiarzem, bo tam w maju zostaną złożone relikwie naszego Papieża.

Pierwsze elementy dolnego kościoła pojechały ze Strzegomia do Krakowa 17 stycznia, a na koniec kwietnia kaplica relikwiarza musi być gotowa, zatem czasu jest niewiele. Dolny kościół składa się z kilku kaplic, jedną z nich jest kaplica kapłańska; zaprojektowano ją tak, by przypominała wawelską romańską Kryptę św. Leonarda, w której młody Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą mszę św. Autorem projektu Centrum JP II jest krakowski architekt Andrzej Mikulski, z którym Granex ściśle współpracuje, na bieżąco konsultując liczne szczegóły, bo projekt jest żywy i nieustannie ulepszany.

– Biuro z dnia na dzień projektuje kolejne fragmenty obiektu, sytuacja jest dynamiczna – mówi Bogusław Skolak, założyciel Granexu, a prywatnie ojciec Krzysztofa. – Kościół dolny składa się z kilkunastu pomieszczeń, a kaplica relikwii jest tylko jednym z elementów. Do maja gotowy musi być relikwiarz i dojście do niego.

– Dynamiczność tego projektu powoduje, że to bardzo trudne zlecenie i jest trochę nerwów na budowie, ale te trudności rekompensuje nam szlachetność celu, z którym się utożsamiamy – dodaje Krzysztof Skolak.

Centrum Jana Pawła II powstaje na terenie dawnego kamieniołomu, zamienionego na wysypisko odpadów z zakładów Solvay, w których podczas II wojny światowej pracował Karol Wojtyła. Będzie się składało z kilkunastu obiektów nastawionych zarówno na obsługę ruchu pielgrzymkowego, jak i działalność naukową, przede wszystkim jednak jego celem jest rozpowszechnianie dorobku ideowego i przesłania, jakie pozostawił nam Papież Polak. Do tego tematu będziemy wracać w kolejnych numerach „Świata Kamienia”.
Bolesław Bezeg

Wizualizacja dolnego kościoła wg projektu architekta Andrzeja Mikulskiego wykonana przez Sebastiana Olbrychta

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet