KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

MARKA RODZI SIĘ Z CZASEM

Czy możliwe jest utrzymanie się w branży kamieniarskiej, stając się w niej jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek? Odpowiedź może się zawierać w okrągłym jubileuszu firmy ABRA, która od dwóch dekad wspiera polskich kamieniarzy. A wszystko zaczęło się tak...

abra 1Druga połowa lat dziewięćdziesiątych przyniosła rewolucję w procesie piaskowania liter na nagrobkach. Na polskim rynku jak grzyby po deszczu zaczęły się pojawiać plotery tnące, służące głównie jako narzędzia do wycinania folii reklamowej. Równocześnie pojawiła się folia maskująca, dla której znaleziono zastosowanie również w liternictwie. Zanim to nastąpiło, piaskowane litery były wycinane ręcznie w specjalnej gumie, którą uprzednio nanosiło się bezpośrednio na kamienną płytę. Przeskok technologiczny, dający dużo większą wygodę oraz podwyższający efektywność pracy, zaowocował ogromnym popytem wśród literników zarówno na plotery tnące, jak i na najważniejszy dla nich materiał eksploatacyjny – folię maskującą.

Tutaj szansę dla siebie znalazł założyciel i prezes firmy ABRA, Tomasz Czekaj:

– Zadebiutowaliśmy na rynku wyłącznie z ploterami oraz folią do piaskowania. Niesamowity popyt wśród literników na nowe techniki pracy ułatwił start naszej firmy. Kolejnym krokiem dla raczkującej wtedy firmy była reakcja na kolejną potrzebę przedsiębiorców. Otóż postanowiliśmy stworzyć własną piaskarkę – o tyle pożądaną, że powszechnie dostępną, „na kieszeń” każdego kamieniarza.

Pierwsze sukcesy

abra 2U schyłku poprzedniego wieku nie było polskich firm oferujących urządzenia dla kamieniarzy, natomiast na zakup zagranicznych urządzeń mało kto mógł sobie pozwolić. W tym okresie ABRA zaprezentowała pierwszą polską piaskarkę bezpyłową Eco-plus, opartą na technologii inżektorowej. Był to duży przeskok w optymalizacji procesu piaskowania liter i awans technologiczny: prawie każdy liternik czy kamieniarz, zamiast przeznaczać na prace specjalne pomieszczenie czy pokaźną kabinę do piaskowania, mógł zdecydować się na kompaktowe urządzenie, które nie wytwarzając pyłu… odzyskiwało używane ścierniwo!

Od tego momentu liternikom praca szła sprawniej, a co ważniejsze – większe zakłady kamieniarskie mogły również zaopatrzyć się w cały zestaw do piaskowania w jednej firmie, uniezależniając się od podwykonawców specjalizujących się w liternictwie.

Po pewnym czasie ABRA postawiła na produkcję piaskarek ciśnieniowych, które były do 4 razy wydajniejsze niż „inżektor”. Tak powstała seria piaskarek Sandmaster, które znane są każdemu zakładowi literniczemu w Polsce oraz od dobrych kilku lat gwarantują ekspansję na całym świecie.

Technologia i jeszcze raz technologia

Filozofia firmy ABRA opiera się na ciągłym modernizowaniu i ulepszaniu swoich produktów. Uważni obserwatorzy mogą zauważyć, iż co roku maszyny cieszące się zasłużonym zaufaniem fachowców branży kamieniarskiej różnią się detalami od swoich poprzedników. To właśnie nieustanne poszukiwanie coraz to lepszych rozwiązań pozwala opolskiej firmie być zawsze o krok przed konkurencją. Można tutaj przytoczyć przykład fototechnologii, którą ABRA wprowadzała na początku XXI wieku jako alternatywę dla ręcznego kucia portretów. Dzięki niej nie trzeba było być artystą plastykiem, aby móc zaoferować klientom portret grawerowany bezpośrednio na nagrobku.

abra 3To innowacyjność stanowi o przewadze technologicznej. Swego czasu proces drukowania, naświetlania i piaskowania był popularny, jednak nie przeszedł próby czasu i na rynku wyczekiwano urządzeń kompaktowych. Wtedy ABRA – znowu jako pierwsza w Polsce – zaczęła samodzielnie produkować plotery grawerujące, które do tej pory nie znalazły godnego przeciwnika, mogącego konkurować jakością wykonywanych grafik. Podobnie ma się sprawa z najbardziej popularnym produktem marki ABRA – piaskarkami ciśnieniowymi. Założeniem ich konstruowania było od zawsze uproszczenie obsługi, aby ich operator mógł skupić się na swojej pracy, a nie na czyszczeniu czy kalibracji urządzenia. Elektryczne sterowanie, zawory dekompresyjne, cyklonowy system separacji ścierniwa, oczyszczanie filtra (najpierw ręczne, a z czasem pneumatyczne), bezobsługowy zawór dozujący ścierniwo i wiele, wiele innych modyfikacji, których istnienia klienci nawet nie będą świadomi – to wszystko sprawia, że piaskarki firmy ABRA stanowią światową czołówkę tego typu urządzeń.

Oczkiem w głowie są jednak będące w ofercie ABRY od kilku lat maszyny sterowane numerycznie. Tomasz Czekaj, prezes firmy, mówi o nich tak: – Chcąc być dalej w czołówce, musimy rozwijać naszą ofertę maszyn sterowanych numerycznie. Aktualnie jesteśmy zadowoleni z sukcesu naszych stołów do piaskowania Autoblaster CNC, jednak w czasach, gdy postęp mknie do przodu, nie można spocząć na laurach. Jestem pewien, że niedługo pokażemy coś nowego, co pozwoli ugruntować naszą obecną pozycję na rynku.

„Dziś” pełne wyzwań

Obecnie ABRA jest w stanie wyposażyć zakład kamieniarski i literniczy we wszystkie niezbędne do pracy urządzenia. Każde z nich jest autorskim, w pełni polskim produktem, które po wielu latach ciągłego dopracowywania może śmiało konkurować z innymi tego typu na świecie. Aktualnie większość produkcji firmy stanowią piaskarki ciśnieniowe, automatyczne stoły do piaskowania, plotery grawerujące, docinarki, kruszarki, oczyszczarki i boczkarki. ABRA jest również autoryzowanym dystrybutorem ploterów tnących i kompresorów.

abra 4Opolska firma jest w stanie przekształcić prawie każde seryjne urządzenie swojej produkcji i dostosować je do potrzeb klienta. Większe wymiary, inne rozmieszczenie podzespołów, zmieniona funkcjonalność czy kompatybilność z urządzeniami konkurencyjnych firm – daleko idąca indywidualizacja nie stanowi żadnego problemu. To w dużej mierze stanowi o sile firmy ABRA – indywidualne podejście do klienta, dzięki któremu na przestrzeni lat udało się pomóc wielu kamieniarzom. Nie bez znaczenia jest również dbanie o najwyższą jakość na każdym etapie produkcji, począwszy od zamówienia odpowiednich podzespołów, aż do kontroli gotowych urządzeń.

Co ciekawe, ABRA wyspecjalizowała się również w budowie maszyn za zamówienie. Ostatnimi wyzwaniami były dwa urządzenia dla branży szklarskiej. Jednym z nich jest stół do piaskowania o wymiarach 3×2 metry, który pozwala na piaskowanie wielu luster równocześnie. Następnym urządzeniem, oddanym do użytku tego lata, jest mobilny ploter do piaskowania w pozycji pionowej. Klient zażyczył sobie urządzenia, które musi się zmieścić do pojazdu typu furgon, a przy tym powinno być w pełni funkcjonalną piaskarką bezpyłową sterowaną za pomocą komputera. Zawsze w takich wypadkach zespół konstrukcyjno-produkcyjny zabiera się do pracy, próbując sprostać wymaganiom klientów. Udało się więc stworzyć maszynę niespotykaną nigdzie indziej na świecie, która pozwala na piaskowanie pionowe wszędzie, a jedynym ograniczeniem jest… dostęp do źródła zasilania (230 V).

Plany, plany, plany

Jak kształtuje się przyszłość? ABRA ostatnimi laty mocno postawiła na rozwój sprzedaży zagranicznej, upatrując realnych szans dla swej globalnej ekspansji, oczywiście nie pomijając rynku polskiego, na którym ma już wyrobioną markę. Wyjazdy na targi do Włoch, Turcji, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy USA potwierdzają, iż to właśnie ta polska firma ma szansę stać się pionierem kamieniarskiej innowacyjności za granicami Polski. W parze z ekspansją zagraniczną idzie zwiększanie liczby przedstawicieli w poszczególnych krajach. To dzięki nim udało się wyeksportować nasze urządzenia nawet do tak egzotycznych zakątków globu jak Nowa Kaledonia, Oman, Jordania, Liban czy Salwador. Oczywiście trudno z niewielkich państw stworzyć swój rynek docelowy, ale z pewnością budujący to fakt, iż polskie urządzenia pracują po drugiej stronie kuli ziemskiej.

Równolegle ABRA stawia na dalszy rozwój urządzeń sterowanych numerycznie, których sprzedaż co roku wzrasta dosyć szybko. Czy jest to dobra droga? Czas pokaże. Jednak gdy się spogląda na poprzednie lata, widać pewną regułę, która pozwala stwierdzić, iż dzięki trafnym decyzjom udało się opolskiej firmie znaleźć w takim punkcie wyjściowym, aby możliwe było świętowanie okrągłego jubileuszu za kolejne dwadzieścia lat.

Wypowiedzi naszych klientów:

Przemysław Bełdycki, firma Monumentus

Z firmą ABRA współpracuję już od ładnych paru lat. Na początku trafił do mnie zestaw do piaskowania ręcznego z piaskarką Sandmaster Junior Plus i muszę powiedzieć, że pomimo tego, iż urządzenia sporo u mnie przeszły, w dalszym ciągu sprawdzają się znakomicie. Jestem naprawdę zadowolony ze współpracy z ABRĄ, wliczając w to sprawną obsługę, przejrzyste szkolenie i bezproblemową opiekę posprzedażową. Od kilku miesięcy jestem posiadaczem zestawu do piaskowania Autoblaster CNC + Sandmaster Pro i muszę przyznać, że naprawdę praca dzięki niemu staje się efektywniejsza i prostsza. Tak że cieszę się, iż ABRA obchodzi 20-lecie istnienia, życzę firmie kolejnych 20 lat.

Jan Ziętek, prezes firmy Lastrico

Z firmą ABRA współpracujemy niemalże od początku jej istnienia i zawsze był to dla mnie rzetelny i wiarygodny partner biznesowy. Posiadamy w swoim parku maszynowym boczkarkę, łupiarkę, zestaw do automatycznego piaskowania oraz ploter grawerujący jej produkcji i szczerze mogę powiedzieć, iż zakupione maszyny charakteryzują się dużą funkcjonalnością i wysoką jakością wykonania. Wieloletnia współpraca należy do udanych również ze względu na wysoką jakość obsługi klienta, szybkość reakcji na zapytania oraz profesjonalny serwis maszyn. Zawsze będę podkreślał również daleko posunięte możliwości wprowadzenia indywidualnych zmian w konstrukcji i funkcjonalności urządzeń, które ABRA oferuje.

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet