KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Związkowe rozmaitości

Prezentacja targów CarraraMarmotec 2003

W dniu 16 kwietnia w hotelu Mercure Panorama we Wrocławiu odbyła się prezentacja targów CarraraMarmotec, na której obecni byli przedstawiciele zarządu i członkowie ZPBK oraz inne zaproszone osoby. Jak poinformował prowadzący wrocławskie spotkanie promujące targi, pan Paris Mazzanti, Carrara od dwudziestu czterech lat co roku jest miejscem spotkań kamieniarzy z całego świata. Paris Mazzanti na co dzień pełni funkcję dyrektora generalnego Internazionale Marmi e Macchine Carrara, firmy organizującej targi w Carrarze. Po omówieniu programu i zareklamowaniu korzyści płynących z uczestnictwa w targach, czy to jako wystawca czy jako zwiedzający, zaprezentowano krótki film przedstawiający pierwsze metody stosowane przy wydobyciu marmuru w kamieniołomach w Carrarze. Wszystkim uczestnikom prezentacja bardzo się podobała, zwłaszcza zdjęcia wydobycia bloków kamiennych przy użyciu ładunku wybuchowego, pochodzące z lat sześćdziesiątych. Część merytoryczną zakończył wspólny tradycyjny obiad włoski oraz dobre czerwone wino z kraju Michała Anioła i Nicolo Paganiniego.

 

Zaproszenie do Carrary

Organizator targów kamieniarskich CarraraMarmotec - Internazionale Marmi e Macchine Carrara zaprosił dwóch członków ZPBK, których działalność związana jest z obróbką kamienia naturalnego, do Carrary na czas trwania głośnej w świecie imprezy kamieniarskiej. Wyjazd polskich przedsiębiorców ma w założeniu pomóc w nawiązaniu  korzystnych kontaktów biznesowych z włoskimi firmami z rejonu Carrary. Uczestnicy mają zapewniony przelot samolotem oraz pokoje w hotelu. Informacja została przekazana firmom spełniającym określone kryteria, m.in. firmy prowadzące obróbkę kamienia naturalnego oraz regularnie opłacające składki członkowskie. Do Carrary polecą pani Maria Szydłowska z firmy „Gromos” ze Strykowa niedaleko Łodzi oraz pan Robert Popkowski z firmy „PP+Z”

z Konina.    

 

Szkoła kamieniarska w Strzegomiu

Prace nad utworzeniem zawodowej szkoły kamieniarskiej w Strzegomiu postępują cały czas. Jest już pewne, że uczniowie rozpoczną naukę w zawodzie kamieniarz we wrześniu tego roku. Sukcesywnie są zbierane informacje i doświadczenia z innych zagranicznych placówek

o podobnym profilu, które mogą być przydatne w tworzeniu polskiej szkoły. Aby nie opierać się wyłącznie na jednym wzorcu szkoły kamieniarskiej, pan Stanisław Sitarz, pełniący funkcję członka zarządu ZPBK oraz przewodniczącego Rady Miejskiej miasta Strzegom wraz z władzami Strzegomia i Świdnicy odwiedził szkołę kamieniarską w czeskich Hořicach. Planowane jest również zapoznanie się z systemem nauczania rzemiosła kamieniarskiego w Carrarze, gdzie znajdują się aż trzy szkoły o takim profilu. Tak duża liczba szkół

o identycznym profilu nauczania w jednym miejscu  nikogo nie powinna dziwić - biały marmur z Carrary jest jednym z najpopularniejszych na świecie, a samo miasto Carrara uważa się za centrum światowego wydobycia marmuru.Kolejnym krokiem w realizacji porozumienia pomiędzy IS.IM., Powiatem Świdnickim i ZPBK, jest dostarczenie z Włoch maszyn, na których uczniowie będą się uczyć obróbki kamienia. Warsztaty szkoleniowe przy szkole zawodowej są już przygotowane do zainstalowania ww. maszyn. Od maja tego roku zacznie się rekrutacja uczniów do nowo powstających klas. We wrześniu tego roku dwóch przedstawicieli polskiego kamieniarstwa pojedzie na tygodniowe szkolenie z zakresu nowoczesnych metod wydobycia i obróbki kamienia naturalnego do Włoch. Zajęcia będą się składały z części teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy szkolenia, będą nauczali zawodu w nowo powstającej szkole w Strzegomiu.                 

 

Nowi członkowie

Do grona członków ZPBK przystąpiła firma Tempus Polska z Tuplic reprezentowana przez Krzysztofa Piasecznego oraz P.P.H. „Grawo” Firma Kamieniarska z Sulęcina reprezentowana przez Wojciecha Grabowskiego. Firma Stone  Art. z Częstochowy po przejściowych kłopotach, które odbiły się na regularności opłacania składek i zmusiły ostatecznie właściciela firmy pana Andrzeja Krawczyka do rezygnacji z członkostwa w związku, powróciła w szeregi członków po uregulowaniu zaległych składek.

 

Imprezy targowe

Jak co roku, dzięki uprzejmości organizatorów targów kamieniarskich Trak we Wrocławiu, które odbyły się w dniach od 21 do 23 marca 2003 roku, oraz Interkamień w Kielcach, które odbyły się w dniach od 3 do 6 kwietnia 2003, związek miał swoje stoisko, na którym można było uzyskać informacje na temat jego działalności i firm, członków ZPBK

.

Dotacje dla małych i średnich przedsiębiorców

 

Przypominamy, iż członkowie związku bezpłatnie mogą uzyskać informacje na temat dostępnych dotacji i programów pomocowych dla MŚP. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z biurem związku. Dla przypomnienia poniżej podajemy definicję małego

i średniego przedsiębiorcy:

(wyciąg z prawa o działalności gospodarczej z dnia 19 listopada 1999 roku)

 

MALI I ŚREDNI PRZEDSIĘBIORCY

 

Art. 54.

1. Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w poprzednim roku obrotowym:

zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników, osiągnął przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekraczający równowartości w złotych

7 milionów EURO, lub suma aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec poprzedniego roku obrotowego nie przekroczyła równowartości w złotych 5 milionów EURO.

2. Nie uważa się jednak za małego przedsiębiorcy, w którym przedsiębiorcy inni niż mali posiadają:

więcej niż 25% wkładów, udziałów lub akcji,

prawa do ponad 25% udziału

w zysku,

więcej niż 25% głosów w zgromadzeniu wspólników (akcjonariuszy).

Art.55.

1. Za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, nie będącego małym przedsiębiorcą, który w poprzednim roku obrotowym:

zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz osiągnął przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekraczający równowartości w złotych 40 milionów EURO lub suma aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec poprzedniego roku obrotowego nie przekroczyła równowartości w złotych 27 milionów EURO.

2. Nie uważa się jednak za średniego, przedsiębiorcy, w którym przedsiębiorcy inni niż mali i średni posiadają:

więcej niż 25% wkładów, udziałów lub akcji,

prawa do ponad 25% udziału w zysku,

więcej niż 25% głosów w zgromadzeniu wspólników (akcjonariuszy).

3. Rada Ministrów w drodze rozporządzenia może podwyższyć kwoty, o których mowa

w art. 54 ust. l pkt 2 oraz w

art. 55 ust. l pkt 2.

 

Art. 56.

1. Dla stwierdzenia, że przedsiębiorca spełnia przesłanki określone w art. 54 albo w art. 55. zainteresowany składa odpowiednie dokumenty. Jeżeli z przyczyn od siebie niezależnych, przedsiębiorca nie może przedstawić dokumentów świadczących, że nie zachodzą okoliczności wskazane w art. 54 ust. 2 albo w art. 55 ust. 2, oświadczenie na piśmie zastępuje te dokumenty.

2. W przypadku przedsiębiorcy działającego krócej niż rok jego przewidywany roczny przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych. a także przewidywane średnioroczne zatrudnienie oszacowuje się na podstawie danych za ostatni okres, udokumentowany przez przedsiębiorcę.

 

Dla ochrony

Nowy przepis ma chronić małych wykonawców i podwykonawców robót budowlanych, którym duże firmy (wykonawcy), zalegają z zapłatą za pracę, mimo terminowego i rzetelnego ich wykonania. Teraz solidarną odpowiedzialnością za przeprowadzenie robót budowlanych i zapłatę należności obarczony został również inwestor. Pozwoli to ograniczyć wykorzystywanie małych podwykonawców i ograniczy upadek ich firm. Dodatkowo będą mogli oni wystąpić z roszczeniami nie tylko przeciwko nierzetelnemu wykonawcy, ale również przeciwko inwestorowi.

Po art. 647 dodaje się art. 647 w brzmieniu:

„Art. 647 §1, W umowie o roboty budowlane, o której mowa w

art. 647, zawartej między inwestorem a wykonawcą (generalnym wykonawcą), strony ustalają zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub za pomocą podwykonawców.

§ 2. Do zawarcia przez wykonawcę umowy o roboty budowlane

z podwykonawcą jest wymagana zgoda inwestora. Jeżeli inwestor,

w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy

z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy.

§ 3. Do zawarcia przez podwykonawcę umowy z dalszym podwykonawcą jest wymagana zgoda inwestora i wykonawcy. Przepis §2 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

§ 4. Umowy, o których mowa

w §2 i 3, powinny być dokonane w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 5. Zawierający umowę z podwykonawcą inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę.

 

Art. 8. 1. Do umów o roboty budowlane, zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet