KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

NA CYPRZE ODKRYTO NAJSTARSZE FRAGMENTY STAROŻYTNEJ METROPOLII NEA PAFOS

neo pahosDo tego niezwykłego znaleziska doszło w czasie wykopalisk prowadzonych przez warszawskich archeologów. Pochodzące sprzed około 2400 lat fragmenty kamiennych murów i posadzek znajdują się w części miasta zamieszkanej przez najbogatszych.

Jedne z pierwszych konstrukcji wzniesione w tym starożytnym mieście odkryto podczas ostatniego sezonu wykopaliskowego. Na ślad pradawnych ruin natrafił polski zespół archeologów. Rozległe i luksusowe budynki wzniesione z piaskowca funkcjonowały przez prawie tysiąc lat, od IV w. p.n.e. do VII w. n.e.

Budowano je na regularnej siatce ulic, która wyznaczała parcele o wielkości ok. 100 na 35 m. Domostwa w kolejnych dziesięcioleciach wznoszono w podobnym układzie. Działo się tak również z tego względu, że budowę tej dzielnicy poprzedziło wykucie w kamiennym podłożu systemu odprowadzającego wodę i korzystano z niego w czasie całej historii miasta.

Odkryte relikty pierwszych domów wzniesionych w obrębie dzielnicy rezydencjonalnej nie imponują kunsztem wykonania. Podłogi były klepiskami wykonanymi z gliny. Dopiero w późniejszych domach zastąpiono je płytami kamiennymi lub pieczołowicie wykonanymi mozaikami.

Niestety naukowcy nie mogą zrekonstruować prawdopodobnego wyglądu Nea Pafos w momencie jej powstania. Wynika to z tego, że wykopaliska prowadzone są tylko w takich miejscach, które umożliwiają zajrzenie pod powierzchnię ziemi w taki sposób, aby nie uszkodzić całkiem dobrze zachowanych reliktów murów z późniejszych czasów. Dlatego są to zatem głównie puste dziedzińce.
Nea Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na terenie Cypru. W okresie grecko-rzymskim to starożytne miasto pełniło funkcję stolicy wyspy. Powstało w jej zachodniej części pod koniec IV w. p.n.e. Ze względu na swoją rangę wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Oprac. DŚ
Fot. archeology.com

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet