KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

KAMIENNE ARTEFAKTY ODNALEZIONE W BUŁGARII

19 big​Tego niezwykłego znaleziska dokonano na terenie ruin rzymskiego miasta Augusta Traiana. Zespół archeologów odkrył tam marmurową głowę posągu gladiatora, kamienną płytę z płaskorzeźbą przedstawiającą dwóch walczących atletów oraz starożytne inskrypcje.

Kamienne artefakty odkopano podczas badań prowadzonych w mieście w Stara Zagora, zlokalizowanej w środkowej części kraju. Marmurowa głowa była jednym z elementów posągu przedstawiającego gladiatora.

Kamienna płyta pokryta ozdobną płaskorzeźbą ozdabiała ściany antycznej świątyni. Dzieło wykute w marmurze, które przedstawia dwóch walczących gladiatorów, najprawdopodobniej pochodzi z fryzu. Odkryto je w pobliżu miejsca, gdzie niegdyś stała świątynia poświęcona Hermesowi – greckiemu bóstwu handlu, dróg i pasterzy, posłańcowi bogów oraz opiekunowi złodziei.

Archeolodzy badający ruiny starożytnego miasta w Starej Zagorze nie wiedzieli wcześniej, komu poświęcona była kamienna antyczna świątynia. Dopiero odczytanie odkrytych w tym roku greckich inskrypcji pozwoliło ustalić, że tutejszym czczonym bóstwem był Hermes.

Z kolei inskrypcje pochodzące z I połowy III wieku n.e. odnaleziono w miejscu oddalonym o 50 metrów od wspomnianych odkryć. Ich rozszyfrowanie przyczyniło się do zdobycia przez naukowców nowych informacji o budowlach istniejących w Augusta Traiana.

Oprac. DŚ

Fot. wikimedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet