KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ROZWIĄZANO ZAGADKĘ CIEMNIEJĄCEJ ELEWACJI TADŻ MAHAL

Taj MahalOd lat głowiono się dlaczego marmurowa fasada jednego z najbardziej znanych zabytków światowej architektury, wymaga regularnego czyszczenia. W końcu po przeprowadzeniu szeregu badań naukowcy z USA i Indii odkryli, że kamiennej budowli szkodzą cząstki węgla oraz kurz.

Proces brązowienia białych marmurów pokrywających elewację mauzoleum wzniesionego przez Szahdżahana, obserwuje się od lat 70 tych ubiegłego wieku. Już od dawna podejrzewano, że winne jest zanieczyszczenie powietrza, jednak dotychczas nie przeprowadzono kompleksowych badań. W związku z tym prowadzone były ciągłe prace mające na celu utrzymanie bieli kamiennej „Świątyni miłości”.

Dopiero gdy Amerykanie wyłożyli fundusze na dokładną analizę odkryto dlaczego marmur pokrywający fasadę Tadż Mahal wciąż brązowieje. Przez rok naukowcy zbierali próbki powietrza z okolicznych terenów. Następnie na samej budowli umieszczono niewielkie kawałki czystego marmuru i po dwóch miesiącach poddano je analizie za pomocą mikroskopu elektronowego. Zarówno w filtrach powietrza oraz na powierzchni próbek kamienia znaleziono kurz, węgiel drzewny i sadzę. Pierwszy z nich pochodzi albo z okolicznych pól i dróg, lub też przybył z dużej odległości, natomiast cząstki drugiego powstały z wielu lokalnych źródeł, od spalania paliwa, poprzez gotowanie i po produkcję cegieł.

To mieszanina kurzu, węgla drzewnego i sadzy przyczynia się do zmiany koloru marmurowej powierzchni elewacji słynnej świątyni. Amerykańscy i Indyjscy specjaliści mają nadzieję, że odkrycie źródła pochodzenia zanieczyszczeń pozwoli chronić Tadż Mahal i przyczyni się do poprawy zdrowia mieszkańców okolicznych terenów.

Oprac. DŚ

Fot. wikimedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet