KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ODZYSKANY KAMIEŃ WYKORZYSTANY PRZY BUDOWIE GMACHU W OLKUSZU

olkuszKamienica Marszałkowska to budynek przy ulicy Górniczej, stojący na fragmencie miejskiego muru obronnego i zabytkowej piwnicy. Część elewacji gmachu ozdobiono piaskowcem parczewskim, który wydobyto z podziemi będących pozostałością po XVI wiecznej budowli.

Nowopowstały budynek jest przykładem na połączenie starego z nowym. W tym przypadku są to fragmenty dawnych murów obronnych oraz pozostałości zabytkowej kamienicy. Najstarsza część umocnień pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku, natomiast piwnica będąca niegdyś częścią całego gmachu została wzniesiona w XVI wieku.

Inwestorzy postanowili wykorzystać istniejącą część zabudowy i wkomponować ją w nowy budynek, tak powstała Kamienica Marszałkowska. Większość prac była konsultowana z władzami miasta, a także miejskim oraz wojewódzkim konserwatorem zabytków. W trakcie budowy odnowiono i zrekonstruowano część muru obronnego, aby wpisywała się w elewację powstającego gmachu. Odrestaurowano również średniowieczne piwnice, które są w stanie surowym. Prace wykończeniowe potrwają najprawdopodobniej do końca roku.

W tracie budowy nowej części wykorzystano kamień wykopany z piwnic. To piaskowiec parczewski, którym ozdobiono fragment elewacji gmachu. Całość konstrukcji dopełniła odbudowana narożna baszta. Na prace związane z utrwaleniem historii miasta inwestorzy otrzymali dotacje z budżetu miasta w sumie ponad 100 tysięcy złotych.

Oprac. DŚ
Fot. www.wikipedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet