2018 – ROK DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

2018 – ROK DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

Od stanowisk archeologicznych po współczesną architekturę, od średniowiecznych zamków po tradycje folklorystyczne i rzemiosło – dziedzictwo kulturowe Europy…

Czytaj...
BIZANTYJSKI KLASZTOR ODKRYTY W IZRAELU

BIZANTYJSKI KLASZTOR ODKRYTY W IZRAELU

Do tego niezwykłego znaleziska doszło w trakcie badań archeologicznych prowadzonych przed planowaną rozbudową dzielnicy Ramat Bet Szemesz. Wśród…

Czytaj...
W ŁODZI POWSTANIE KAMIENNY POMNIK

W ŁODZI POWSTANIE KAMIENNY POMNIK

Monument, który stanie na placu gen. Józefa Hallera zostanie wykonany z piaskowca i granitu. Obelisk ma mieć prostą…

Czytaj...
MARMUROWE WNĘTRZA KINA MURANÓW

MARMUROWE WNĘTRZA KINA MURANÓW

Zakończona niedawno renowacja gmachu miała na celu przywrócenie jego dawnej świetności. W ramach przeprowadzonego remontu, znajdujący się pod…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

KAMIENNE GŁOWY W ŚWIECIU

głowyDo rozdysponowania jest ich ponad 200. Miasto zapłaciło za nie 123 tys. zł, a mieszkańcy wcale nie kwapią się, by nimi ozdobić swe posesje.

W 2011 r. na obradach  Rady Miejskiej w Świeciu pojawił się odważny projekt „Twarze miasta”. Miejscowy artysta – Marek Tomasik w ciągu dwóch lat miał stworzyć około 200 kamiennych rzeźb przedstawiających ludzkie twarze, które planowano umieścić na elewacjach budynków. Twarze są różnych rozmiarów: od ogromnych 1 na 1 m do małych 5 na 5 cm.

Pomysł od początku wzbudzał kontrowersje nie tylko wśród radnych, ale i samych mieszkańców. Rzecz w tym, że dziś nie ma żadnej pewności, że właściciele domów zaakceptują taką dekorację. Poza tym niektóre nieruchomości mają kilku współwłaścicieli i żeby zamontować taką rzeźbę, zgodzić muszą się wszyscy. W przypadku zabytkowych obiektów zgodę będzie musiał wyrazić również konserwator.

Kierownik wydziału inwestycyjnego w Urzędzie Miejskim w Świeciu  szuka teraz właścicieli kamienic w centrum miasta, którzy będą chcieli zawiesić na swoich domach rzeźby kamiennych twarzy.
- Nierozwiązana sytuacja prawna nieruchomości sprawia, że trudno znaleźć osobę, która mogłaby podjąć decyzję o instalacji rzeźb - mówi Ryszard Sadowski, kierownik wydziału inwestycyjnego w UM w Świeciu.

Pomimo tych trudności część właścicieli udało się już namówić do montażu tych ozdób. Tym bardziej, że rzeźby będą zamontowane właścicielom nieruchomości za darmo. Pierwsze rzeźby powinny zawisnąć na elewacjach już w połowie sierpnia.

Oprac. KC
Fot: Andrzej Bartniak

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet