SĄD OKRĘGOWY W BYDGOSZCZY

SĄD OKRĘGOWY W BYDGOSZCZY

Zakończono już wznoszenie betonowej konstrukcji nowego budynku Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i ruszyły prace montażowe elewacji.

Czytaj...
TRAWERTYN I MAKULATURA

TRAWERTYN I MAKULATURA

Blaty i podstawy stolików z trawertynu wsparte na nogach z papieru poddanego recyklingowi – tak prezentuje się realizacja…

Czytaj...
TARGI W BRAZYLII JUŻ W LUTYM

TARGI W BRAZYLII JUŻ W LUTYM

Największe Międzynarodowe Targi Kamieniarskie w Brazylii w Vitorii w stanie Espirito Santo rozpoczną się 12 lutego 2019 r.…

Czytaj...
ABA – ARCHITEKTURE BUDMA AWARD

ABA – ARCHITEKTURE BUDMA AWARD

Podczas targów BUDMA 2019 (12-15.02.2019) rozstrzygnięty zostanie, organizowany po raz pierwszy konkurs na najlepszy obiekt architektoniczny w Polsce…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

W ŁAZIENKACH ODSŁONILI REPLIKĘ MITOLOGICZNEGO KAMIENIA OMPHALOSA

Omphalos museumGłaz został wykonany z białego marmuru, który pochodzi z wyrobiska znajdującego się  w Delfach. Uroczyste odsłonięcie związane było z organizowaną na terenie Łazienek Królewskich imprezą poświęconą kulturze antycznej.

Omphalos  - jest to słynny religijny mityczny kamień, określający środek świata. W starożytnym języku greckim „omphalos” oznacza "pępek”. Ponieważ zgodnie z legendą, Zeus wysłał w niebo dwa orły. Ptaki te poleciały w dwie strony świata, aby spotkać się w jego środku - pępku. Kamienie Omphalos stosowane do określenia tego punktu zostały wzniesione na kilku obszarach otaczających Morze Śródziemne, najbardziej znany znajdował się na terenie wyroczni w Delfach.  

Uroczość odsłonięcia kamienia Omphalosa odbyło się nieopodal Świątyni Sybilli (w parku poniżej Belwederu). Głaz jest kopią mitologicznego odpowiednika, jaki niegdyś znajdował się w świątyni oraz wyroczni w Delfach. Za pomocą tego niezwykłego kamienia, Pytia komunikowała się z Apollinem, pośrednicząc między światem boskim i ludzkim.

„Warszawski” Omphalos został wykonany z marmuru z kamieniołomu znajdującego się w Delfach. Ma to symboliczne znaczenie, gdyż z tego samego kamienia była zbudowana świątynia Apollina i Partenon w Atenach. Jego autorką jest współczesna grecka rzeźbiarka Christina Papageorgiou. W ramach imprezy poświęconej kulturze antycznej jaką zorganizowano na terenie Łazienek Królewskich, można obejrzeć wystawę grafik do „Metamorfoz” Owidiusza, która jest trzecią odsłoną cyklu „Stanisław August – mecenas i kolekcjoner". Wystawa otwarta dla publiczności od 26 maja do 1 września 2013 roku.

Fot: www.wikipedia.pl
Oprac. DŚ

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet