KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ŚWIĘTO GRANITU STRZEGOMSKIEGO

Granitowe meble malowane w geometryczne wzory, taki też posąg przedstawiający sylwetkę Stefana Żeromskiego, stół do ping-ponga, kran będący fontanną, z której w „magiczny” sposób wypływa woda jak za dotknięciem różdżki magika… – to nie czary, ale ciężka praca kamieniarzy, których realizacje mogliśmy podziwiać w Granitowym Sercu Polski.

Strzegom 1Obchody ŚGS (17–19 czerwca br.) rozpoczęły się wernisażem wystawy Ewy Solimy ukazującej 20 lat twórczości artystki oraz Biesiadą Kamieniarską, gdzie włodarze miasta, przedstawiciele branży kamieniarskiej oraz zaproszeni goście – w tym roku również z miast partnerskich Strzegomia – przy kuflu piwa, muzyce i śpiewie bawili się do „białego rana”.

Jak zwykle na strzegomskim Rynku nie zabrakło kamienia, wyrobów, maszyn i urządzeń, a także pokazów technik obróbczych. Wydarzenie obfitowało w liczne gry i zabawy dla całych rodzin. Do tradycji weszła już organizowana przez Fundację Bazalt „GRAnitowa GRA” angażująca setki uczestników.

strzegom 9Klaster Kamieniarski podjął się w tym roku jeszcze większego wyzwania niż w latach ubiegłych. Choć rzemiosło kamieniarskie i pokazy na żywo zawsze towarzyszyły ŚGS, to w tym roku pojawiła się pewna nowość. Klastry kamieniarskie z Polski i z Czech wraz z zaproszonymi gośćmi wykonały z piaskowca kamienie przyjaźni, stanowiące pamiątkę uczestnictwa w strzegomskim święcie. To właśnie dzięki udanej współpracy z czeskim klastrem zrodził się pomysł na wykonanie kamieni przyjaźni. Idea przyszła do nas z Czech, z miejscowości Slatina, małej, gminnej wioski z kamieniarskimi tradycjami. Mieszkańcy tej wsi od kilku lat na lokalnym festynie, wspólnie z zaproszonymi gośćmi z innych miejscowości, przygotowują pamiątkowy kamień (słupek o przybliżonych wymiarach 20×30×120 cm), na którym widnieją herby, data wykonania i tym podobne informacje. Słupek pomagają wykonać wszyscy mieszkańcy, gdyż każdy może wnieść swój wkład i… uderzyć młotkiem w dłuto.

Strzegom 2Liczyła się przede wszystkim dobra zabawa i poczucie wspólnoty. Wójt Slatiny (członek Czeskiego Klastra Kamieniarskiego) przybył do Strzegomia ze swoim lokalnym kamieniarzem, oficjalnie przekazując strzegomskim kamieniarzom pomysł i prawa do jego wykorzystywania. Nie pozostając dłużni, strzegomscy kamieniarze wykonali również pamiątkowy Kamień dla Slatiny. Zaproszeni członkowie czeskiego klastra także postanowili wykonać dla Strzegomia ze swojego różowego piaskowca Kamień Przyjaźni klastrów z Czech i Polski. I tym samym powstały cztery branżowe kamienie przyjaźni. Dwa wyjechały do Czech, a dwa zostały na pamiątkę w Strzegomiu. Te strzegomskie, dzięki uprzejmości dyrekcji Zespołu Szkół, zostały wkopane przed budynkiem szkoły. Jest tu miejsce na kolejne, które będą wykonane w przyszłości z innymi środowiskami kamieniarskimi.

Strzegom 3Klastrowy pomysł tak bardzo spodobał się burmistrzowi Strzegomia, Zbigniewowi Suchycie, że wyraził zgodę na wykonanie kolejnych czterech kamieni, zrealizowanych z delegacjami z czterech miast partnerskich, gdyż goście przyłączyli się do zabawy. Miejskie kamienie zostały wkopane w parku na plantach, gdzie planuje się powstanie Skweru Miast Partnerskich.

Kamienie w wersji strzegomskiej wyglądają w ten sposób, że 85-centymetrowej wysokości baza (fundament) jest wykonana z granitu strzegomskiego, a stojąca na niej około 40-centymetrowa głowica pochodzi z piaskowca Długopole. Bazę z granitu (materiał i obróbkę) przygotowała firma Kamieniarstwo Gromiec z Rogoźnicy k. Strzegomia, natomiast głowicę z piaskowca (materiał i formatowanie) wykonała firma Granex ze Strzegomia. Merytorycznej, artystycznej i technicznej pomocy udzielił jeden z najlepszych fachowców w tej dziedzinie, zaprzyjaźniony z klastrem od początku jego istnienia Zbyszek Zych. W prace przy tworzeniu kamieni włączyli się najzdolniejsi uczniowie TGO. Przygotowano również pamiątkowy list do potomnych, który umieszczono w specjalnej kapsule czasu i zakopano pod jednym z kamieni. Pod listem podpisali się wszyscy, którzy wzięli udział w pracach na Rynku.

Strzegom 4W sobotę w okolicy kamieniołomu Bazalt zorganizowano klastrowego grilla połączonego z kinem letnim. Zaproszono również członków Czeskiego Klastra Kamieniarskiego oraz kolegów kamieniarzy z rejonu świętokrzyskiego. Przypomniano sobie na wielkim obrazie zeszłoroczne obchody święta oraz wyjazd gościnny strzegomskich klastrowiczów do Czech. Nie zabrakło również przyśpiewek zaproszonych gości w ich narodowym języku.

Integralną częścią obchodów ŚGS stał się już bieg uliczny „Strzegomska Dwunastka”. Główny bieg odbył się tradycyjnie na dystansie 12 km, angażując również kamieniarzy w ramach 3. Ogólnopolskich Mistrzostw Branży Kamieniarskiej. W tym roku bieg odbywał się tzw. trasą kamieniołomów – uczestnicy mijali aż osiem wyrobisk. Na uwagę zasługują również medale, które czekały na mecie wyścigu: po raz pierwszy, obok motywu związanego graficznie z miastem Strzegom, integralną częścią medalu był krążek z granitu strzegomskiego.

Strzegom 7Kolejną inicjatywą, dziejącą się w nieodległym zabytkowym poklasztornym budynku „Karmel”, była mająca kilkadziesiąt lat tradycji Giełda Minerałów. Była to niepowtarzalna okazja obejrzenia zbiorów dolnośląskich kolekcjonerów. Na rynku zorganizowano również przemarsz bractw rycerskich, których zręczność mogliśmy podziwiać w Turnieju Rycerskim. W Strzegomskim Centrum Kultury odbył się turniej szachowy i gier komputerowych o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu, na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji – Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Świdnickiego, podczas których koncertowała Grodziska Orkiestra Dęta.

Podczas ŚGS nie zabrakło oprawy muzycznej. Odbyły się koncerty takich gwiazd jak Mrozu, O.S.T.R., Gabi Gold, Zespół Junior i Marcin Siegieńczuk. Na zakończenie obchodów zaśpiewała Małgorzata Ostrowska oraz zespół Wilki.
Podsumowaniem obchodów ŚGS były oficjalne podziękowania na strzegomskim Rynku oraz wręczenie statuetek dla wystawców i zaangażowanych w obchody przedsiębiorców branży kamieniarskiej.

Monika Wilk-Lechniak

Fot. MW-L

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet