STONE SCULPTURE SHOW

STONE SCULPTURE SHOW

This year's edition of Stone fair will include a stone sculpture show during which works made at the…

Czytaj...
MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

The 5th edition of the International Maritime Congress was held on 8–9 June in Szczecin. The congress serves…

Czytaj...
SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

The new school will be set up at the Border Protection Corps School Complex in Szydłowiec. This new…

Czytaj...
STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

Restoration of an old gravestone was a part of the internship organised by the State Construction Schools in…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

KAMIEŃ NA STADIONACH EURO 2012

Już niedługo rozpoczną się tak wyczekiwane przez kibiców Mistrzostwa Europy w piłce nożnej organizowane przez Polskę razem z Ukrainą. Postanowiliśmy więc zbadać czy kamień naturalny jest obecny na stadionach, które będą wizytówką naszego kraju podczas EURO 2012.


Bez wątpienia mające się odbyć w tym roku w Polsce i na Ukrainie piłkarskie mistrzostwa Europy stały się w ostatnich latach jednym z trudnych do przecenienia bodźców gospodarczych w naszym kraju. Wynika to nie tylko z konieczności budowy czterech nowoczesnych stadionów, ale także z konieczności budowy niezbędnej do obsługi tysięcy kibiców infrastruktury drogowej, gastronomicznej, hotelowej i rozrywkowej. Zapewne w wielu miejscach do prac wykończeniowych użyto kamienia naturalnego, my jednak skupiliśmy się tym razem na najważniejszych obiektach czekającego nas sportowego widowiska dekady.

WARSZAWA - STADION NARODOWY

Zgodnie z przyjętą koncepcją Stadion Narodowy, jest połączeniem starego z nowym. Ta mogąca pomieścić 58 500 kibiców arena, zaprojektowana została przez niemiecko-polskie Konsorcjum JSK Architekci pod przewodnictwem głównych projektantów stadionu Mariusz Rutza oraz Zbigniewa Pszczulnego. Projekt, ich autorstwa został wybrany w drodze konkursu.

Ich koncepcja zakładała, iż dolna część stadionu, zostanie oparta o konstrukcję dawnego Stadionu Dziesięciolecia. Ma ona do niego nawiązywać poprzez zastosowanie dużej liczby elementów kamiennych, w tym szarego piaskowca i granitu strzegomskiego.

– Wejścia oraz wiele elementów wewnątrz stadionu postanowiliśmy wykonać z piaskowca i granitu - mówił przed rozpoczęciem pracy budowlanych – Mariusz Rutz, w wywiadzie dla „Polska The Times”, po czym wraz ze Zbigniewem Pszczulnym dodali, iż taką decyzję podjęli właśnie dlatego, iż te materiały zostały użyte do budowy cokołu istniejącego wcześniej w tym samym miejscu Stadionu Dziesięciolecia.

Głównym wykonawcą areny EURO 2012 było konsorcjum w skład którego weszły: Alpine Bau Deutschland, Alpine Construction Polska, PBG S.A. oraz Hydrobudowa Polska S.A. Natomiast pośród firm, które były odpowiedzialne za prace budowlane prowadzone na Stadionie Narodowym, znalazły się między innymi: Kamieniarz Tadeusz Modliński, Kamieniarstwo Wolski oraz Budonis.

Każda z nich była odpowiedzialna za pewien etap prac. Specjaliści z firmy Kamieniarz Tadeusz Modliński wykonywali posadzki kamienne, elewację kamienną, schody masywne, murki. Podobny zakres prac mieli pracownicy firma kamieniarstwo Wolski z Czorsztyna. Natomiast część robót kamieniarskich przy renowacji pozostałych po Stadionie Dziesięciolecia wykonała krakowska firma Budonis.

Trzeba przyznać, iż sama arena nadchodzących Mistrzostw Europy na zewnątrz prezentuje się imponująco. Fasada obiektu o powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych jest wykonana z aluminiowej srebrno-czerwonej siatki. To element, który ma osłaniać przed wiatrem i deszczem przebywających na promenadach gości.

Kibiców, którzy zechcą dostać się na mecz, na początek czeka mały sprawdzian kondycyjny. Zanim każdy z fanów dostanie się na stadion, musi pokonać kilkadziesiąt schodów. Są one jak zaproszenie na arenę. Porowate stopnice są wykonane z ciemnego granitu, aby uniknąć śliskości stopni w wypadku pojawienia się deszczu.

Granit, piaskowiec, drewno, szkło, aluminium – Stadion Narodowy przypominający wiklinowy kosz będzie wyjątkowy także w środku. Wejścia i wiele elementów wewnątrz obiektu wykonanych zostało właśnie z kamienia naturalnego. Z granitu bądź piaskowca wykonane zostały elewacje niektórych pomieszczeń, posadzki, wspomniane wcześniej schody wewnętrzne jak i zewnętrze czy murki. Granitem wyłożono również perony stacji „Stadion” znajdującej się nieopodal. Natomiast kolorowe ściany ułożone w biało czerwona szachownicę nawiązują do pobliskiego Stadionu Narodowego.

GDAŃSK  - PGE ARENA

Stadion przypominający wielki bursztyn ma pojemność 42 105 miejsc. Autorami wybranej a następnie zrealizowanej koncepcji są architekci z biura Rhode-Kellermann-Wawrowsky z Dusseldorfu. Fasada PGE Areny pokryta jest 18 000 płytek z poliwęglanu, w 6 odcieniach. To właśnie one mają imitować mieniący się różnymi kolorami bursztyn.

Za budowę odpowiedzialne było konsorcjum Hydrobudowa Polska S.A, Hydrobudowa 9, Alpine Bau Deutschland AG Berlin, Alpine Bau GmbH Austria, Alpine Construction Polska Sp. z o.o. W trakcie prac przy wznoszeniu PGE Areny, zostało zużyte wiele tysięcy ton granitowego kruszywa. Jego dostawcą była norweska firma Mibau-Stema, posiadająca sześć kamieniołomów oraz własny transport morski. Kruszywo zostało wykorzystane do wykonania podsypki pod bryłę stadionu.

To jednak nie jedyne miejsca gdzie wykorzystano kamień naturalny, bo wyłożono nim także okalającą stadion promenadę. Ta „aleja” znajdująca się na zewnątrz stadionu wyłożona jest ciemnoszarym granitem. Również z granitu, ale o czarnej barwie zostały wykonane blaty w toalet znajdujących się na terenie stadionu.

Na tym nie koniec. Podczas budowy tej jednej z aren Euro 2012 wykorzystano także biały marmur. Żeby go odnaleźć musimy udać się na poziom zero do kaplicy. Ekumeniczna świątynia prezentuje się znakomicie. W środku kaplicy zbudowano ołtarz z wspominanego białego marmuru, który zaprojektowany przez znanego kaszubskiego kamieniarza Leona Czerwińskiego, a na ścianie wisi krzyż oraz obraz z wizerunkiem Matki Bożej, Z kaplicy na PGE Arena mogą korzystać wszyscy. Zarówno drużyny, najemcy lóż, miejsc biznesowych oraz kibice. Okolice stadionu zostały wyłożone kostką brukową. Jej dostawcą jest firma Kamal z Bydgoszczy

POZNAŃ – STADION MIEJSKI
Podczas meczu na jego trybunach może zasiąść 41 609 widzów. Autorem koncepcji rozbudowy jednej z aren Mistrzostw Europy 2012 jest Modern Construction Systems. Modernizacja obiektu przebiegała w kilku etapach, w latach 2002 – 2012. Prace budowlane zostały zrealizowane przez konsorcjum firm Hydrobudowa Polska SA, PBG SA, AK-BUD Kurant, Alpine Construction Polska z Krakowa, Alpine Bau Deutschland z Berlina oraz Alpine Bau GmbH z Austri.

Stadion miejski w Poznaniu, składa się z czterech trybun o konstrukcji żelbetowej. Zadaszenie obiektu tworzy membranowe pokrycie barwy białej, z modularnym podziałem co 9 metrów, dającym wrażenie pofalowania powierzchni. Kamień naturalny jest dość ubogim dodatkiem do stali oraz betonu - dwóch materiałów dominujących w koncepcji architektonicznej areny na której rozgrywają swoje mecze miejscowe drużyny Lech Poznań oraz Warta Poznań.

Szarym kamieniem naturalnym obłożono część elewacji wewnętrznych, między innymi ściany znajdujące się przy wejściu na płytę boiska. Spotykamy go również w toaletach, gdzie podłoga jest wyłożona jasno żółtym piaskowcem, natomiast ściany czarnym chropowatym kamieniem naturalnym.

Daniel Świeszczak

Pełna wersja artykułu w najnowyszm wydaniu "Świata Kamienia"

 

Do not wait add your business to our directory!!

 

Add company...

 

Add small ads/strong>

to our base

 

 

Ogłoszenia...

Targi Xiamen 2012
45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
Woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Tel. +48 77 402 81 22
Advertising:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Office:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">
     All rights reserved - Swiat-Kamienia 1999-2012
     Design and implementation: Wilinet