STONE SCULPTURE SHOW

STONE SCULPTURE SHOW

This year's edition of Stone fair will include a stone sculpture show during which works made at the…

Czytaj...
MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

The 5th edition of the International Maritime Congress was held on 8–9 June in Szczecin. The congress serves…

Czytaj...
SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

The new school will be set up at the Border Protection Corps School Complex in Szydłowiec. This new…

Czytaj...
STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

Restoration of an old gravestone was a part of the internship organised by the State Construction Schools in…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

SKRADZIONY MYŚLICIEL

Stoisko Stowarzyszenia Polskich Artystów Mozaiki podczas każdych targów przykuwa uwagę swoją oryginalną ekspozycją, barwnymi obrazami składającymi się z drobnych kawałeczków kamieni naturalnych z całego świata, a także możliwością poznania tegoż rzemiosła w praktyce. Niekiedy ta popularność kończy się przestępstwem. Podczas ubiegłorocznych targów Kamień-Stone w Poznaniu szczególną popularnością wśród zwiedzających cieszyło się dzieło autorstwa p. Ewy Saczki zatytułowane „Myśliciel”, przedstawiające postać w pozycji medytacyjnej. Właśnie przy tej mozaice zwiedzający zatrzymywali się najdłużej, w zadumie kontemplując obraz. Nic dziwnego, szybki tryb życia powoduje duże zainteresowanie przeróżnymi technikami relaksacyjnymi i medytacyjnymi, które stają się powszechną praktyką antystresową oraz pomagającą w rozwoju osobistym i duchowym człowieka XXI wieku. Z tego też powodu artyści chętnie wyrażają ten temat poprzez sztukę, a wielu z nas chętnie otacza się takimi „orientalnymi” przedmiotami.


Koncepcja „Myśliciela” tak bardzo spodobała się widzom, że pół roku temu (6 maja 2011 r.), podczas wystawy poświęconej mozaice artystycznej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie skradziono ją. Zaraz po zajściu, w obawie o inne prace, wystawę zamknięto. Co prawda kradzież została zarejestrowana przez monitoring – na nagraniu widać mężczyznę chowającego pod kurtkę kawałki składające się na całość mozaiki i wychodzącego z obiektu biblioteki, jednak dzieła nie odzyskano. Ujęto sprawcę przestępstwa, niestety mężczyzna został uznany za niepoczytalnego umysłowo, w każdym razie przedłożył takie dokumenty w sądzie.

Autorka pracy postanowiła odtworzyć, a raczej wykonać nowe dzieło, ponownie układając kompozycję „Myśliciela”, którą mogliśmy podziwiać na poznańskich targach kamieniarskich. Teraz, kiedy emocje już opadły, pani Ewa ze spokojem i uśmiechem na twarzy, spoglądając na mozaikę, opowiada historię pierwotnego dzieła: – Moją pasją życiową jest mozaika z kamienia naturalnego: marmur, trawertyn, onyks, granit itp. Przygodę z mozaiką rozpoczęłam we Włoszech i Jordanii w Medabie, gdzie urzekły mnie dzieła największych mistrzów tej sztuki. Pierwszy kontakt z kamieniem to warsztaty mozaikowe w Krakowie prowadzone przez Lubosza Karwata, prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Mozaiki. Po wykonaniu paru dobrych prac zostałam zaproszona do współpracy ze Stowarzyszeniem. Biorę udział w targach i wystawach, m.in. Sacroexpo, Sakralia, Kamień-Stone, Interkamień, Targi Edukacyjne Kielce i Kraków, wystawa indywidualna Dobczyce Ispina, wystawa w Łaskim Domu Kultury SPARTM-u – Mówi Ewa Saczka.

Warto dodać, że mozaika „Myśliciela” została sprzedana już w pierwszym dniu targów, jednak szczęśliwy nabywca dzieła zgodził się odebrać ją po zakończeniu ekspozycji, aby również inni mogli nacieszyć nią oczy.

Monika Wilk-Lechniak
Zdjęcia B. Bezeg

 

Do not wait add your business to our directory!!

 

Add company...

 

Add small ads/strong>

to our base

 

 

Ogłoszenia...

Targi Xiamen 2012
45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
Woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Tel. +48 77 402 81 22
Advertising:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Office:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">
     All rights reserved - Swiat-Kamienia 1999-2012
     Design and implementation: Wilinet