STONE SCULPTURE SHOW

STONE SCULPTURE SHOW

This year's edition of Stone fair will include a stone sculpture show during which works made at the…

Czytaj...
MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

The 5th edition of the International Maritime Congress was held on 8–9 June in Szczecin. The congress serves…

Czytaj...
SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

The new school will be set up at the Border Protection Corps School Complex in Szydłowiec. This new…

Czytaj...
STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

Restoration of an old gravestone was a part of the internship organised by the State Construction Schools in…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ZPBK W INDIACH

Dziewięć dni trwała oficjalna wizyta przedstawicieli polskich firm kamieniarskich, członków Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej w południowych Indiach, w stanie Tamilnadu. Czternastoosobowa delegacja pojechała na zaproszenie przedstawicieli Indian Monument Manufacturers Association IMMA (Indyjski Związek Producentów Nagrobków) – organizatora targów kamieniarskich IMMA STONE FAIR. Pierwsze rozmowy pomiędzy stowarzyszeniami odbyły się we wrześniu 2010 roku, a na targach Kamień-Stone w Poznaniu zarząd ZPBK spotkał się z prezesem IMMA N. Ashokenem w celu ustalenia oczekiwań obu stron.

Celem zaproszenia polskich kamieniarzy do Indii była wizyta na piątej edycji targów IMMA STONE FAIR w Chennai, zapoznanie się z ofertą członków IMMA, odwiedzenie 11 firm producentów nagrobków, płyt i płytek w okolicy Chennai, Salem i Maduraj oraz nawiązanie kontaktów handlowych. Polska delegacja na czas pobytu miała zapewniony przez indyjską stronę autokar, 4 noclegi, wyżywienie oraz bilet lotniczy z Madras do Chennai.
Nie na darmo na organizację targów kamieniarskich wybrano południową część Indii. W tym właśnie rejonie znajdują się złoża najpopularniejszych na świecie, jak i w Polsce czarnych i kolorowych granitów. Dlatego też tutaj swoje siedziby ma wiele firm wydobywających granit oraz produkujących płyty i nagrobki.

WIELKA GOŚCINNOŚĆ

Podróż kamieniarzy rozpoczęła się od miasta Chennai (dawniej Madras), stolicy stanu Tamilnadu, jednego z sześciu stanów południowych Indii. Chennai to czwarte co do wielkości miasto w kraju, obecnie główny ośrodek handlowy i kulturalny. Stan ten słynie ze wspaniałych zabytkowych świątyń, stanowiących ośrodki religijne. Dla kamieniarzy jednak najważniejsze w tym stanie są kopalnie granitu Kashmir White, Kashmir Gold, Madura Gold, <tu później wstawimy jeszcze jedną nazwę> oraz wiele zakładów produkujących nagrobki.

Przez sześć dni pobytu polscy kamieniarze odwiedzili 11 firm producentów nagrobków, płyt, płytek oraz bloków. W Chennai i okolicy odwiedzono takie firmy jak GEM Granites, Enterprising Enterprises, Om Exports, Golden Rock. Kolejnym etapem podróży było miasto Salem, położone około 340 km na południowy zachód od Chennai. W okolicy tego miasta znajdują się firmy Amman Granites, GTP Granites, United Granites, Gran Rock Tiles oraz Obli Granites. Po dwóch dniach pobytu w Salem wyruszono autokarem do Maduraj. Tutaj goście zostali przyjęci w firmie PRP Granite, zwiedzili największy w Azji zakład obróbczy oraz kopalnię granitu Kashmir White. Ostatnią odwiedzoną firmą w Maduraj była Dunite Rocks.

Wśród uczestników wyjazdu znaleźli się: Honorata i Mariusz Kołodziejowie (Antmar), Jan i Szymon Ziętkowie (Lastrico), Artur Koćwin, Łukasz Bakalarz (Master of Stone), Bogusław i Tomasz Solimowie (Piramida), Krzysztof Piaseczny i Tomasz Żółkiewicz (Tempus Polska), Iwona i Konrad Młynarscy (I-Mar), Robert Popkowski (PP+Z) oraz redaktor naczelny „Świata Kamienia” Adriana Czekaj.

Polska delegacja miała okazję poznać wspaniałą gościnność i uprzejmość indyjskich gospodarzy. Witani byliśmy zgodnie z tradycją przyjmowania najważniejszych oficjalnych gości, czego efektownym wyrazem było nałożenie na szyję wieńca ze świeżych kwiatów lub nałożenie na ramiona wyszywanych jedwabną nitką szali. Częstowani byliśmy potrawami tradycyjnej indyjskiej kuchni, jednak z uwzględnieniem możliwości i preferencji smakowych przybyszów z Europy – potrawy były więc przygotowywane z nieco mniejszą ilością ostrych przypraw. Nie zabrakło jednak wśród nas smakoszy tych najbardziej pikantnych.

GRA KAMIENI
W Chennai, Salem i Madurai uczestnicy wyprawy mieli możliwość odwiedzenia firm producentów nagrobków i płyt, ale także przyjrzenia się codziennemu życiu mieszkańców regionu Tamilnadu oraz zwiedzenia najpopularniejszych zabytków całego regionu. Pierwszy dzień pobytu poświęcono na zwiedzanie Mamallapuram, miasta portowego Pallawów z VII wieku, które wpisane jest na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO, oraz Parku Krokodyli, z tamtejszą hodowlą krokodyli i węży. W Mamallapuram znajdują się słynne wykute w skale groty i sanktuaria, wśród nich świątynie z monolitycznych bloków kamiennych.

Przebywając w Maduraj, uczestnicy zwiedzili Pałac Tirumalaja Najaka oraz Świątynię Minaksz Sundareśwara, gdzie można podziwiać kunszt tamilskich rzeźbiarzy – kamieniarzy z VII–X wieku. W Sali Tysiąca Kolumn wykonanych z monolitycznych bloków kamiennych można usłyszeć dźwięk kamienia, inny każdej pojedynczej kolumny.

Wizyta polskich kamieniarzy zakończyła się odwiedzeniem piątej edycji targów IMMA STONE FAIR, gdzie wystawiło się około 40 firm, głównie producentów nagrobków, jak również płyt i płytek. W przemówieniu otwierającym targi przewodniczący targów R. Veeramani przywitał Polską delegację, podkreślając ogromne znaczenie Polski jako rozwijającego się rynku Europy i kierunku rozwoju działalności dla indyjskich firm na najbliższe lata, a Bogusław Solima jako przedstawiciel ZPBK podziękował za zaproszenie i gościnność.

Zobacz też galerię zdjęć z wyprawy.

Adriana Czekaj

 

 

Do not wait add your business to our directory!!

 

Add company...

 

Add small ads/strong>

to our base

 

 

Ogłoszenia...

Targi Xiamen 2012
45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
Woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Tel. +48 77 402 81 22
Advertising:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Office:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">
     All rights reserved - Swiat-Kamienia 1999-2012
     Design and implementation: Wilinet