STONE SCULPTURE SHOW

STONE SCULPTURE SHOW

This year's edition of Stone fair will include a stone sculpture show during which works made at the…

Czytaj...
MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

The 5th edition of the International Maritime Congress was held on 8–9 June in Szczecin. The congress serves…

Czytaj...
SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

The new school will be set up at the Border Protection Corps School Complex in Szydłowiec. This new…

Czytaj...
STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

Restoration of an old gravestone was a part of the internship organised by the State Construction Schools in…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

XXIV Walny Zjazd ZPB

Minione wydarzenie rozpoczyna nowy etap integracji środowiska związanego z wykorzystaniem kamienia w swej pracy zawodowej. To właśnie w Krynicy, nie bez burzliwej dyskusji, przegłosowano nową nazwę organizacji. Polski Związek Kamieniarstwa to także nowy statut.

XXIV Walny Zjazd Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej odbył się w Krynicy (8–10 listopada 2019 r., hotel Silesia), ale w programie wydarzenia prócz spraw organizacyjnych nie zabrakło części merytorycznej, a też edukacyjno-rozrywkowej. Sesję plenarną poprzedziła prezentacja głównego sponsora – firmy Mekanika, podczas której jej reprezentanci (Błażej Wroński i Konrad Węgrzyn) przybliżyli historię firmy i jej sukces rynkowy. Dość powiedzieć, że liczący się na polskim rynku dostawca maszyn do obróbki kamienia zatrudnia dziś 32 osoby. Przybyłym zaprezentowano najnowsze referencyjne przykłady z powodzeniem zrealizowanych inwestycji i modernizacji linii technologicznych w zakładach kamieniarskich. Krótko potem prelekcję na temat impregnacji kamienia wygłosił prezes spółki Consil Mirosław Krasowski. Rozpoczął od ugruntowania wiedzy o topografii powierzchni i jej porowatości, która ma istotny wpływ na hydrofilowe i hydrofobowe właściwości materiałów. Po krótkim repetytorium przybliżył metodykę impregnacji, jej zalety, rezultaty, ale też ograniczenia. W telegraficznym skrócie wspomniał też nowości produktowe swej firmy.

Po krótkiej przerwie, podczas której wymianie poglądów na temat metod ochrony obrobionego kamienia i dzielenia się swym doświadczeniem z prowadzącym nie było końca, przyszedł czas na sesję plenarną walnego zjazdu dla członków ZPBK. A tych od wiosennego zjazdu w Pabianicach przybyło. I właśnie od wręczenia certyfikatów przynależności do organizacji branżowej rozpoczęły się obrady zgromadzonych. Nowymi członkami zwyczajnymi zostały firmy: KAMREX z Piławy Górnej, Usługi Kamieniarskie KAM-TECH Piotr Kubicki z miejscowości Kołomań, Kamieniarstwo Cebula Adrian Cebula z Krosna, OMNISTONE Federico Corsi ze Smolarzyny. Po krótkiej ceremonii uhonorowania przybyłych rozdano karty do głosowania i przystąpiono do omawiania proponowanych zmian.

Dla porządku przypomnijmy: ZPBK jest organizacją założoną z inicjatywy pracodawców, która od blisko 20 lat reprezentuje interesy firm prowadzących działalność kamieniarską. Od wiosennego zjazdu w Pabianicach trwały prace nad dostosowaniem statutu do współczesnych wymogów prawnych i przemian, jakie nastąpiły w branży. Powołano komisję statutową, a wspólnie z Kancelarią Radców Prawnych Daćków i Chwastyk przygotowano projekt nowego statutu. Do tej pory był to „związek pracodawców”, co właściwie wykluczało z członkostwa małe, jednoosobowe przedsiębiorstwa. W toku obrad uszczegółowiono więc zapisy dotyczące członkostwa, m.in. honorowego. Do tego punktu programu obyło się bez ożywionej dyskusji. Najwięcej emocji wywołał zamysł zmiany nazwy organizacji. Przesłanki dla przyjęcia nowej przybliżył Krzysztof Skolak, argumentując, że czterowyrazowa nazwa jest za długa, za trudna i sprzyja przejęzyczeniom. Pod głosowanie poddano dwie nowe: Polski Związek Kamieniarski i Polski Związek Kamieniarstwa. Obie o identycznym skrócie (PZK).

Zafot 1 akcentowaniem rodzimego charakteru organizacji przemawiał fakt, że tak też wyróżniają swój narodowy rodowód analogiczne kamieniarskie organizacje z innych krajów. W opozycji do takiej argumentacji część z blisko setki uprawnionych do głosowania podnosiła, że warto pozostać przy dotychczasowej nazwie, co najwyżej zmieniając, tj. unowocześniając logotyp ZPBK. Po wysłuchaniu wszystkich zainteresowanych odbyło się głosowanie. 7 głosów padło za pozostawieniem starej nazwy. Za przyjęciem nowej – Polski Związek Kamieniarstwa – była zdecydowana większość (86 głosów), przy 6 głosach wstrzymujących się.

Fot. Zdecydowaną większością głosów przyjęto nową nazwę: Polski Związek Kamieniarstwa


Krótsza nazwa, bardziej kojarząca się ze zrzeszeniem osób fizycznych – kadry kierowniczej, właścicieli przedsiębiorstw i zakładów branży kamieniarskiej oraz innych z nimi związanych (producentów maszyn, wyrobów z kamienia, ale też np. importerów) – to najważniejsza przesłanka przegłosowanej uchwały i nowego statutu. Nadmieńmy tu, że przez jakiś czas równolegle funkcjonować będą obie nazwy: ZPBK i PZK. Obie też będą widoczne na witrynach internetowych.
Zwieńczeniem obfitującego w wydarzenia organizacyjne i merytoryczne dnia była uroczysta kolacja i wieczór branżowy.
fot 3_IMG_6044Nazajutrz wszystkich czekała wizyta w siedzibie firmy Mekanika w Gorlicach, gdzie miała miejsce prezentacja showroomu i zgromadzonych tu maszyn. Spotkanie z pracownikami miało charakter bardzo roboczy, bo też wszystkie piły, boczkarki, krawędziarki, a też np. podnośnik podciśnieniowy do kamienia czy skaner 3D można było sprawdzić w ich naturalnym środowisku – przyglądając się pracy operatorów lub przejmując na pewien czas stery urządzeń. Prosto z Gorlic autokar zabrał uczestników do Regietowa, gdzie znajduje się stadnina koni huculskich. Na uczestników czekała przejażdżka bryczkami i wspólne pieczenie kiełbasek.

Fot. Pamiątkowe zdjęcie uczestników zjazdu przed siedzibą firmy Mekanika w Gorlicach


Rafał Dobrowolski
Fot. R.D.

 

Do not wait add your business to our directory!!

 

Add company...

 

Add small ads/strong>

to our base

 

 

Ogłoszenia...

Targi Xiamen 2012
45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
Woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Tel. +48 77 402 81 22
Advertising:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Office:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">
     All rights reserved - Swiat-Kamienia 1999-2012
     Design and implementation: Wilinet