STONE SCULPTURE SHOW

STONE SCULPTURE SHOW

This year's edition of Stone fair will include a stone sculpture show during which works made at the…

Czytaj...
MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

The 5th edition of the International Maritime Congress was held on 8–9 June in Szczecin. The congress serves…

Czytaj...
SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

The new school will be set up at the Border Protection Corps School Complex in Szydłowiec. This new…

Czytaj...
STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

Restoration of an old gravestone was a part of the internship organised by the State Construction Schools in…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Targi Vitoria Stone Fair 2019 w Brazylii

Targi Vitoria Stone Fair 2019 w Brazylii
Vitoria Stone Fair – Marmomac Latin America to jedno z ważniejszych wydarzeń sektora kamienia, które przyciąga zwiedzających z całego świata, w tym również z Polski. Organizator oczekiwał, że w tym roku przybędzie około 15 tysięcy zwiedzających. Do zamknięcia marcowego wydania ŚK dokładnych statystyk jednak nie podano.

1 targi_Brazylia_na_otwarcie
fot. 1. Zwiedzający z Polski wraz z red. nacz. „Świata Kamienia” Adrianą Czekaj przed wejściem na targi. Fot. redakcja

To już 47. edycja międzynarodowych targów organizowanych przez firmę Milaneze & Milaneze, należącą do grupy Veronafiere – organizatora największych na świecie targów kamieniarskich w Weronie. Vitoria Stone Fair – Marmomac Latin America nie bez powodu odbywają się w regionie Espírito Santo. Około 80% eksportu kamiennego surowca jest wynikiem uzyskanym wyłącznie przez ten stan. Tutaj zainstalowany jest największy park maszynowy sektora kamieniarskiego, który zapewnia około 125 tysięcy miejsc pracy i stanowi źródło 8% PKB. W 2018 roku region ten utrzymał główną pozycję w eksporcie, uzyskując 79 procent. W rankingu na 30 największych eksporterów w sektorze kamienia naturalnego 28 firm znajduje sie właśnie w stanie Espírito Santo. Siła brazylijskiego sektora kamieni naturalnych wciąż rośnie na rynku międzynarodowym. Dane pochodzące z Brazylijskiego Stowarzyszenia Kamieni Ozdobnych (Abirochas) wskazują, że Brazylia znajduje się na czwartym miejscu spośród wszystkich państw, które wydobywają kamień. Odpowiada to 7% światowej produkcji sektora kamieniarskiego. Transakcje handlowe w 2018 r. zamknęły się eksportem w wysokości 922,5 mln USD. Stany Zjednoczone, Chiny i Włochy utrzymały pozycję lidera. Espírito Santo z kolei wiedzie prym w Brazylii, odpowiadając za 711,3 mln USD eksportu.
Targi w ostatnich dwóch latach przeżywały zawirowania związane z sytuacją gospodarczą kraju, strajkiem policjantów w 2017 r. oraz odwołaniem imprezy na trzy dni przed jej rozpoczęciem i zmianą terminu organizacji z lutego na czerwiec. W 2018 r. targi również odbyły się w czerwcu. Jednak termin czerwcowy się nie sprawdził i w tym roku powrócono do lutego. Prawdopodobnie te wydarzenia w największym stopniu wpłynęły na zmniejszenie liczby wystawców w roku 2019.

2 targi_Brazylia









fot. 2 Część grupy z programu Buyers Club zaoferowanego przez organizatora targów. Fot. Ana Luiza M. Ramos

PIERWSZE WRAŻENIE
Zwiedzający, którzy na targi przyjechali tu nie po raz pierwszy, różnicę zauważyli natychmiast. Jednakże sami wystawcy zapytani o efekt biznesowy wyrażali satysfakcję z ilości złożonych zamówień i zainteresowania ofertą. Stoiska wystawców z Brazylii, Chin, Hiszpanii, Włoch, Indii, Portugalii, Korei Południowej, Rosji prezentowały bogatą ofertę kamieni naturalnych w postaci płyt, płytek czy bloków, kwarcytów, maszyn i narzędzi do obróbki kamienia, chemii kamieniarskiej oraz różnych usług dla branży. Organizator zadbał również o oprawę merytoryczną. Zorganizowano prelekcje i prezentacje dla zwiedzających i dwie bardzo ciekawe inicjatywy, które przyciągnęły wielu oglądających. Były to Brazilian Stones Original Design oraz Brazilian Stone Collection. Pierwsza to prezentacja wykonanych w kamieniu brazylijskim projektów architektury użytkowej – stolików, półek, talerzy, ławek itp. – na wzór wystawy The Italian Stone Theatre w Weronie prezentowanej podczas targów Marmomac. Znani w kraju projektanci z marmurów, granitów i kwarcytów stworzyli swoiste dzieła sztuki. Po targach eksponaty mają być prezentowane na innych międzynarodowych targach, trafią też do renomowanych sklepów z dekoracjami. „Design i sztuka to najlepsze sposoby na dodawanie wartości sektorowi kamieniarskiemu i prezentowanie całej lekkości i wszechstronności, jakie może wydobyć z kamienia” – podkreślił w swojej wypowiedzi na temat wystawy Vivian Coser, architekt i kurator brazylijskiego projektu.


3 targi_Brazylia









fot. 3 Blue Macaubas – blok egzotycznego niebieskiego kamienia naturalnego. Wszystkim się podoba, ale tylko nieliczni mogą sobie na niego pozwolić. Fot. A. Czekaj

Druga ze wspomnianych inicjatyw – Brazilian Stone Collection – to prezentacja brazylijskich kamiennych trendów na rok 2019. Przykładem nowego materiału jest kwarcyt Zanet White z grupy Monte Sião Capixaba. Firma Margramar wykorzystała targi na oficjalną prezentację półszlachetnych kamieni o imieniu Jade. Materiał składa się z różnych rodzajów kamieni półszlachetnych, jest idealny do stosowania na blaty kuchenne, w łazienkach, na podłogi i kosztuje 725 USD za metr kwadratowy. Prezentowano również kwarcyty Zurych i Vibranium, które są już trendem na rynku krajowym i międzynarodowym. Firma Granduvale proponuje Marinace Black, który został już zastosowany do wykonania podłóg i blatów na międzynarodowym statku wycieczkowym. Grupa Guidoni postawiła w roku 2019 na egzotyczny granit Via Lactea. Również cieszący się popularnością w Polsce.

4 targi_Brazylia









fot. 4 Stoiska wystawców są tak przygotowane, aby wyeksponować walory poszczególnych kamieni. Fot. A. Czekaj

LUKSUS I EKSKLUZYWNOŚĆ
Inne zaprezentowane luksusowe i ekskluzywne materiały to: kwarcyt Venaria Reale, odkryty niedawno przez PBA Stone; kwarcyt Fayru o półprzezroczystych kryształach; Harpia Crystal i Parla Venta od firmy Quartzblue; granit Riviera i marmur Marrakesh z Grupy Qualitá; Green Peace, Aurora Borealle i Yosemite Falls od firmy Brasigran; Venon, Ocean Blue i Santorini Cross Cut z Cajugram; Blue Moon, Blue Velvet i Avocatus z Magban; kwarcyt Gaya z Marbrasa. To tylko niektóre z propozycji rynku brazylijskiego.
Eksponaty wystawy Brazilian Stones Original Design, jak i prezentację propozycji na rok 2019 w ramach Brazilian Stone Collection pokazano w osobnym, zaciemnionym pawilonie, podkreślając światłem walory kolorystyczne poszczególnych kamieni. Taki kierunek prezentacji krajowych zasobów kamiennych jest niewątpliwie bardzo dobrym posunięciem, bo działa na wyobraźnię klientów. Współpraca przy projektowaniu i wykonywaniu, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem firm kamieniarskich z architektami jest kierunkiem, w którym targi kamieniarskie powinny zmierzać. Dobrym posunięciem były warsztaty projektowania w kamieniu Archathon, które odbywały się podczas trwania targów. Jest to inicjatywa skierowana do architektów i projektantów z całej Brazylii. W tym roku wzięło udział 72 uczestników. Zwycięska drużyna Kl+M pojedzie na targi Marmomac w tym roku.

5 targi_Brazylia









fot. 5 Kolorystyka brazylijskich kamieni jest jak tęcza. Fot. A. Czekaj

Organizator zadbał również o zwiedzających z zagranicy. W ramach programu Buyers Club wybrani kupujący mieli zapewniony nocleg w hotelu czterogwiazdkowym, zorganizowane wizyty w firmach, bezpłatny transport oraz bilety wstępu na targi. Z Polski, jak co roku, z programu skorzystało kilkanaście osób. Biznes to nie jedyny cel wyprawy do tak odległego od Polski kraju. Większość odwiedzających targi korzysta z licznych atrakcji turystycznych, biorąc pod uwagę, że w lutym jest tam środek lata. Organizator również o tym pomyślał i umożliwił zwiedzającym skorzystanie z takich atrakcji, planując wydarzenia targowe w godzinach popołudniowych, od godziny 13.

Adriana Czekaj

 

Do not wait add your business to our directory!!

 

Add company...

 

Add small ads/strong>

to our base

 

 

Ogłoszenia...

Targi Xiamen 2012
45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
Woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Tel. +48 77 402 81 22
Advertising:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Office:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">
     All rights reserved - Swiat-Kamienia 1999-2012
     Design and implementation: Wilinet