STONE SCULPTURE SHOW

STONE SCULPTURE SHOW

This year's edition of Stone fair will include a stone sculpture show during which works made at the…

Czytaj...
MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

The 5th edition of the International Maritime Congress was held on 8–9 June in Szczecin. The congress serves…

Czytaj...
SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

The new school will be set up at the Border Protection Corps School Complex in Szydłowiec. This new…

Czytaj...
STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

Restoration of an old gravestone was a part of the internship organised by the State Construction Schools in…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

POZYTYWNY NASTRÓJ NA STONE+TEC 2018

Po trzech latach przerwy odbyły się w Norymberdze Międzynarodowe TargiKamienia Naturalnego i Kamieniarskiej TechnologiiStone+tec. Trwały od 13 do 16 czerwca, abyła to ich już 20.edycja.Cztery hale wystawowe zapełniło 338 wystawców z 28 krajów, a wydarzenie zapisało się frekwencją 12 tys. zwiedzających.

Stone+tec to specjalistyczne targi kamienia i technologii organizowane przez NürnbergMesse pod honorowym patronatem Niemieckiego Stowarzyszenia Kamienia Naturalnego (DNV) oraz Federalnego Związku Niemieckich Kamieniarzy i Rzeźbiarzy (BIV). Imprezę wspiera również ConfindustriaMarmomacchine– włoskie stowarzyszenie producentów i użytkowników maszyn do obróbki kamienia.

Targi organizowane są w cyklu dwuletnim (kolejną edycję targów zaplanowano na 17–20 czerwca 2020 roku). Stone+tecnie bez powodu uznaje się za największe wydarzenie branżowe w krajach niemieckojęzycznych. Co innego, że od ponad dekady organizatorów trapić musiała spadająca z roku na rok liczba wystawców i zwiedzających. Na usprawiedliwienie dodajmy, że tendencja ta dotyczy nie tylko tej imprezy.

Cieszy więc dziś nieczułe na upływ czasu pozytywnenastawienie do spotkań w Norymberdze. Znaczna część prowadzących biznesy w branży uważa Stone+tec za miejsceobowiązkowe w kalendarzu imprez, choćby dla podtrzymania relacji biznesowych. Jedno jest jednak pewne:na targach w Niemczech nie podpisuje się już kontraktów, jak to bywało w poprzednich latach. Nadzieję na utrzymanie dotychczasowej formuły targóworganizatorzy upatrują w promowaniu edukacji zawodowej, rozwoju umiejętności oraz osobistych spotkań, które w dobie internetu są coraz rzadsze. Stąd też dbałość o wysoki poziom merytoryczny imprezy, co też podkreślano na każdym kroku. W pierwszy dzień, podczas uroczystej ceremonii otwarciaJoachim Grüter,prezydent Niemieckiego Stowarzyszenia Kamienia Naturalnego,powiedział, że takich właśnie targów rynek potrzebuje: bogatych w praktycznepropozycje, których wyczekują kamieniarze, uwzględniając zrównoważony rozwój, potrzeby regionu i najnowsze technologie.

Cieszy również międzynarodowość imprezy – udział wystawców z 28 krajów, jednak co do liczby zwiedzających nie jest już tak optymistycznie. Statystyki wskazują, że targi w pełni zaspokajają potrzeby rynku niemieckiego i krajów ościennych. Pośród odwiedzających dało się zauważyć dużą liczbę przedstawicieli branży z Polski.Wśród oficjalnych delegacji zagranicznych nie zabrakło Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej, który reprezentował prezes Krzysztof Skolak, ale też np. przedstawicieli stowarzyszeń kamieniarskichz Egiptu czy z Indii. Wspomnijmy, że na czas Stone+tec 2018 z Polski przybyło czterech wystawców: ABRA – opolski producent maszyn do obróbki kamienia, Piasmar– kopalnia piaskowca, Janusz Mizera – producent galanterii nagrobnej i ECB – producent wyrobów z kamienia.

Po ceremonii oficjalnego otwarcia Stone+tec 2018 odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli niemieckiej branży kamieniarskiej na temat zrównoważonego rozwoju w sektorze. W dyskusji podkreślono szanse na zwiększenie zastosowania kamienia naturalnego m.in. w zamówieniach publicznych. Wspomnijmy, że w ostatnim czasie związek zrealizował kolejne opracowanie, tym razem na temat zastosowania kamienia na posadzkach (wcześniejsze dotyczyło elewacji), zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. W dokumencie wskazano, że kamień naturalny jest niewątpliwie najbardziej ekologicznym materiałem do takich zastosowań.
Interesującą wszystkich zwiedzających inicjatywą był zorganizowany przez BIV konkurs rzeźbiarski pt.„Drogi życia”, adresowany do młodych talentów. W konkursie wzięło udział 15 młodych rzeźbiarzy z Niemiec, Szwajcarii i Polski. Jury brało pod uwagę nie tylko to, co młodzi artyści zrobili jako rzemieślnicy, ale również koncepcję projektu, myśl przewodnią. Pierwsze miejsce zajął Albert Wrotnowski, student III roku Akademii Sztuk Pięknych na kierunku rzeźba we Wrocławiu. Młody człowiekzaskoczył komisję żartobliwym potraktowaniem tematu. W swojej pracy delikatną obróbką materiału zaprezentował bowiem… wodę gazowaną. W pracy widzimy rynnę, z której przez wmontowany kurek wylewa się gazowana spieniona woda. Praca ma tytuł „Mineralwasser”, co oznacza dosłownie wodę mineralną, a dodatkowo też minerał, więc metaforę skały. Owa gra słów zachwyciła wielu. W pracy pokazano kontrast: połączenie geometryczności z organicznością.Nagrodą główną było 1000 euro, a jednym ze współorganizatorów konkursu był ZPBK.II miejsce zajęła Estner Schmelcher ze Szwajcarii, a trzecie Damian Schymalla i Felix Kleine z Niemiec.

Kolejną bardzo ważną dla rynku niemieckiego inicjatywą, która miała swój finał na targach, był konkurs German Natural Stone Award 2018. Nagrody w konkursie – w czterech kategoriach –są przyznawane przez DNV we współpracy z Niemieckim Związkiem Architektów (BDA) oraz NürnbergMesse. Spośród 94 zgłoszonych realizacji nominowano aż 19. O wielkim sukcesie może mówićfirma LedererRagnarsdóttirOei, którazdobyła aż dwie nagrody.

Adriana Czekaj

 

Do not wait add your business to our directory!!

 

Add company...

 

Add small ads/strong>

to our base

 

 

Ogłoszenia...

Targi Xiamen 2012
45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
Woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Tel. +48 77 402 81 22
Advertising:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Office:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">
     All rights reserved - Swiat-Kamienia 1999-2012
     Design and implementation: Wilinet