STONE SCULPTURE SHOW

STONE SCULPTURE SHOW

This year's edition of Stone fair will include a stone sculpture show during which works made at the…

Czytaj...
MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

The 5th edition of the International Maritime Congress was held on 8–9 June in Szczecin. The congress serves…

Czytaj...
SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

The new school will be set up at the Border Protection Corps School Complex in Szydłowiec. This new…

Czytaj...
STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

Restoration of an old gravestone was a part of the internship organised by the State Construction Schools in…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

POSTAWMY NA SYRIĘ

A gdyby tak połączyć bliskowschodni skarb z urokliwym krajobrazem Polski, dodając orientalnego klimatu do naszej architektury? Syryjski kamień naturalny właśnie wchodzi na polski rynek budowlany. Minerał ten jest synonimem luksusu i niezawodnej jakości. Do tej pory jego głównym importerem były Liban i Cypr. W nadaniu tym krajom niepowtarzalnej estetyki swój udział miał właśnie syryjski surowiec.

syria.nr.2Dlaczego właśnie Polska? Mieszkańcy Bliskiego Wschodu mają bardzo dobre wspomnienia na temat polskich inżynierów i przedsiębiorców. Przypomnijmy, że w czasach PRL-u to właśnie Polacy mieli znaczący udział w budowaniu infrastruktury tego regionu. Pozytywne postrzeganie naszego narodu wiąże się też z tym, że Polska nie ma kolonialnej przeszłości. Atmosfera sympatii i zaufania ma wpływ na to, że Syryjczycy dostrzegają w naszym kraju partnera do biznesu. To idealny moment na rozpoczęcie współpracy między Polską a Syrią. Współpracy otwierającej możliwości nawiązania nowych kontaktów, przynoszących obopólne korzyści.

Syria mimo bolesnych doświadczeń ostatnich lat zachowała ogromne możliwości wydobywcze. Polska natomiast posiada cenioną na świecie szkołę inżynierską, ukształtowaną na doświadczeniu zdobytym w odbudowywaniu kraju zniszczonego podczas II wojny światowej. Bogactwo syryjskich surowców w rękach polskiego budowlańca? To może być początek dla nowych inspiracji w polskiej architekturze.

BOGACTWO SYRYJSKIEJ ZIEMI

Rynek kamieniarski w Syrii oferuje różnorodność kruszcu w zależności od regionu wydobycia. Tamtejsze wykopaliska kryją w sobie m.in. wapienie, bazalty, marmury, piaskowce czy granity. Liczba kopalni jest imponująca. Przykładowo: tylko w samym Aleppo, gdzie znajdują się największe kamieniołomy, jest ich ponad 50. Jeśli chodzi zaś o surowiec wydobywany z nich, to jest to wapień o odcieniach kremowym i żółtym, rzadziej białym. Ciekawostką jest, że danemu kamieniowi często przypisuje się nazwę nawiązującą do miejsca wydobycia. I tak kamień z Aleppo nazywany jest Aleppiańskim.

syria.nr.3W miejscowości Idlib wszystkich wykopalisk jest 40, w tym 15 kolorowego marmuru, m.in. różowego, zielonego i białego. Z pozostałych 25 kopalń eksploatuje się wapień o nazwie Chan Alsebel, który ma tylko jedną, śnieżnobiałą barwę. Z kolei wapień z Hama – z której pochodzą jedne z najtwardszych kruszców – nazywany jest Tbaa Hamawi, a samo miasto i okolice posiadają aż 46 jego kopalń. Kolorystyka tamtejszego wapienia, podobnie jak tego z Aleppo, to również barwy od śnieżnobiałej przez kremową po lekko żółtawą. W południowo-zachodnim rejonie miasta Hama istnieje natomiast bardzo duże złoże bazaltu. Jeśli zaś chodzi o stolicę Syrii, Damaszek, to słynęła ona niegdyś ze skał wapiennych, zwanych alrhaibeh. Obecnie jednak kopalnie z tego rejonu są na wyczerpaniu, ponieważ najtwardszy minerał został już wydobyty.

Wracając do marmuru. Trzeba zauważyć, że chociaż tradycja jego wydobywania jest stara, to rozwinęła się dopiero w 1982 r., kiedy zostało otwarte Generalne Przedsiębiorstwo Wydobywania i Obróbki Marmuru. Złoża tego surowca znajdują się w łańcuchu górskim na północy od Latakia w Bedrusija, Kassab, Kels, Ain Szarkija, Kardaha, Karfiz, na południowym wschodzie Damaszku w rejonie Rahiba, Raddżo, Palmirze, Mesjaf czy na północnym wschodzie od Aleppo w Afrin. W roku 1997 produkcja wyniosła 860 011 ton. Miała ona na celu przede wszystkim pokrycie potrzeb miejscowych i zabezpieczenie rynku wewnętrznego. Oprócz tego jakaś część była przeznaczona również na eksport. W tej chwili jednak głównym jej celem jest przede wszystkim eksport, który obecnie trafia na rynek Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Cypru, Włoch i Niemiec.

syria.nr.4Rodzajów marmuru jest kilka. Wśród nich możemy wymienić: Bedrusi – którego barwa jest kremowa, biała, biała z żyłkami i kolorowa; Kassabi – biały ryżowy, biały jasny; Kalabi – błękitny, beżowy, żółty; Ain Sharkiya – beż, jasny brąz, ciemny brąz; Palmiryjski z Palmiry i Mesjaf – biały i beżowy jasny; Halabi – czarny, kwiatowy, bakłażanowy i żółty; Barzewi – beż, kwiatowy, żółty, bakłażanowy; Rahbani – biały, beż.

W Syrii wydobywany jest również surowiec z gipsowej skały osadowej. A jego złoża znajdują się w Damaszku – w miejscowości Jirod, Latakia, Al Karkid, Al Rakka, Al Karin. Natomiast pokłady skały wulkanicznej występują w As-Suwajda (Szahba) i Rakka (Manahir).

Wszystkie wspomniane surowce – od tysięcy lat aż po czasy obecne – wykorzystuje się w syryjskim budownictwie. Jednak największy wkład w tamtejszą architekturę ma kamień ze skały osadowej węglanu wapnia. Wapień ten w połączeniu z arabskim stylem nadaje osobliwy urok temu miejscu.

O tym, jak surowiec ten jest ceniony na Bliskim Wschodzie, świadczy jego popularność. Wystarczy wspomnieć, że w górskich miejscowościach Syrii takich jak Slunfeh, Salma, Alkurdaha, Kasab, Safita, Drekish czy Mesjaf prawie wszystkie domy zbudowane są właśnie z tego kamienia. Z kolei w nadmorskich, np. Latakia czy Tartus, około 50 proc. W Aleppo zaś – jednym z najstarszych miast świata – jeszcze przed obecną wojną nowo powstające osiedla w całości były zbudowane z tego surowca. Miasto Hama – słynące ze starożytnych przyrządów nawadniających – praktycznie w całości wybudowane jest z tego wapienia. Podobnie jest w stolicy Libanu – Bejrucie, gdzie syryjski wapień tworzy aż 80 proc. zabudowy. Jeśli zaś chodzi o Cypr, to można powiedzieć, że w dużej mierze swój urok zawdzięcza właśnie temu kamieniowi.

OBRÓBKA WAPIENIA

Bryły skalne prosto z wykopaliska trafiają na specjalną maszynę, która tnie je na duże płaty. Ze względu na twardość skały do cięcia używana jest woda, tak aby zapobiec przegrzaniu się piły. Podczas pracy maszyny na skałę leci strumień pod ciśnieniem, poprzedzając działanie ostrza. Po zakończeniu tego etapu rozpoczyna się proces przekształcania płyt kamienia w mniejsze kawałki. Co ciekawe, standardem jest określanie ich grubości przez elektroniczne czujniki zamocowane w pile, co daje precyzyjną dokładność cięcia.

syria.nr 1Pocięte kawałki są przenoszone na specjalne ruchome stoły, które są ręcznie przesuwane w stronę pracującej piły, znad której również wydobywa się strumień wody. Przeniesienie ciężaru kamienia na piłę, a nie na odwrót, przyspiesza pracę i chroni ostrze, które na skutek wjechania na nieruchome i twarde kawałki skały mogłoby pęknąć, a nawet się złamać. Ten etap obróbki ma na celu szczegółowe i dokładne dostosowanie wymiarów płytek do konkretnych wymagań klienta.

Pocięte płytki są rozdzielane. Niektóre trafiają do ręcznego wykuwania, gdzie za pomocą młotka i metalowego dłuta rzeźbiarskiego nadawany jest im bardziej precyzyjny kształt. Będzie to kamień „surowy”, tj. z ostrymi bokami. Inne płytki przeznacza się do polerowania, gdzie pod maszyną przesuwaną manualnie szlifowane są na dwa sposoby: na sucho – wtedy barwa zachowuje naturalny odcień, a faktura pozostaje matowa – lub na mokro. Jako że kamień nie wchłania wody, to mimo ciśnienia strumienia i dużej prędkości poruszania się polerki ten etap jest dla niego bezpieczny. Gdyby nie jego właściwości, mógłby się w tej fazie rozpaść. Woda użyta przy polerowaniu na mokro sprawia, że kamień będzie miał połysk i zmieni odcień z białego na kremowożółty, co nie ma miejsca przy polerowaniu na sucho.

JAKOŚĆ, ZASTOSOWANIE I CENA

O walorach technicznych omawianego kamienia świadczy jego wytrzymałość w warunkach panujących w Syrii. Klimat tego kraju w przeważającej części jest łagodny, o stosunkowo obfitych opadach. Jednak w zależności od regionu roczne amplitudy temperatury znacznie się różnią. Latem upały sięgają nawet 40°C. Z kolei zimą jest dość chłodno, w niektórych miejscach temperatura spada nawet do –15°C. To pokazuje, że kamień syryjski spełnia warunki odpowiadające również klimatowi Europy. Jest odporny na zmiany czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, mróz czy słońce. Jest twardy, nie wchłania wody i nie zmienia koloru.

syria. nr.5Kamień nadaje się na elewacje zewnętrzne, jak i wewnętrzne – w tym: schody, podłogi, kamienne łazienki, kominki itp. Wapień daje również bardzo duże możliwości projektowe. Wykonane z niego ręcznie rzeźbione kolumny, wazy czy łuki ozdabiają wiele syryjskich rezydencji. Wyroby te na specjalne zamówienie są projektowane w zakładzie i również przeznaczane na eksport.

W zależności od zapotrzebowania kamień może być cięty na płyty różnej wysokości, szerokości i grubości. Standardowa grubość płytek wynosi zazwyczaj od 2 do 3 cm, wysokość 10–30 cm, szerokość może być różna. Cena produktu na miejscu w Syrii wynosi od 8 do 11 dolarów za metr kwadratowy i uwarunkowana jest sposobem obróbki. Jednak w porównaniu z materiałami budowlanymi na terenie Polski jest ona konkurencyjna, pomimo dodatkowych kosztów dostawy, które zależą od wagi ładunku morskiego.

Sandrella Malazi

KAMIENNA ISLANDIA

Z medialnej perspektywy wyspa kojarzy się w dalszym ciągu z niespodziewanymi wybuchami wulkanów, gdy tylko powodują zaburzenia w komunikacji lotniczej w Europie. Mając na uwadze przedmiot naszego zainteresowania, największe wrażenie w stolicy kraju może wywołać pomnik nieposłuszeństwa obywatelskiego i pomnik biurokraty.
 
islandia 1Islandia to osamotniona wyspa będąca wypiętrzonym ponad poziom Oceanu Atlantyckiego, fragmentem osiowej części Grzbietu Śródatlantyckiego. Grzbiet Śródatlantycki to podwodny łańcuch górski o przebiegu północ – południe, o długości około 18 000 km. Oddziela on płytę północnoatlantycką od płyty euroazjatyckiej. W osiowej części tego górotworu znajduje się rów tektoniczny (ryft), który dzisiaj przebiega przez wyspę z północnego wschodu na południowy zachód. Przebieg, a przede wszystkim niewielka szerokość i pozorna stabilność tej strefy między obiema płytami powoduje zadziwienie, zakłopotanie i wątpliwości nawet wśród praktykujących geologów. Mimo że Islandia leży zarówno na północnoamerykańskiej, jak i euroazjatyckiej płycie, to ze względów przede wszystkim kulturowych, a w mniejszym stopniu przyrodniczych zaliczana jest do Europy.

islandia 2Powstanie Islandii związane jest z wylewami lawy. Jeszcze dzisiaj znajduje się tam około 130 wulkanów, z których 26 jest ciągle czynnych. Islandia zbudowana została z neogeńskich i czwartorzędowych skał wulkanicznych. Najstarsze z nich mają około 16 mln lat. Rozpatrując bardziej szczegółowo budowę geologiczną Islandii, należy podkreślić, że jest to kraina wyżynna zbudowana głównie z bazaltów alkalicznych, oliwinowych i toleitów. Tworzą one pokrywy lawowe dochodzące do 6 km. Poziomy pokryw lawowych przegradzane są niekiedy plejstoceńskimi osadami lodowcowymi, głównie piaskami i żwirami.

Młodość wyspy (z geologicznego punktu widzenia), a także jej położenie na styku dwóch wielkich płyt kontynentalnych determinuje odmienny od reszty Europy krajobraz z czynnymi wulkanami, gejzerami, geotermalnymi źródłami i polami, bezbrzeżnymi pokrywami lawy oraz wspaniałymi, zapierającymi dech w piersiach wodospadami. Olbrzymie, rozległe pokrywy bazaltowe zalegające na wyspie stopniowo pokrywane są przez roślinność tundrową. Mało jest krzewów, a jeszcze mniej lasów. Wśród drzew są to najczęściej karłowate wierzby, brzozy, jarzębiny i jałowce.

islandia 3Ten kamienny, nieco księżycowy krajobraz, a także niesprzyjające warunki klimatyczne odstraszały i zniechęcały do trwałego zasiedlenia wyspy, które nastąpiło na szerszą skalę dopiero kilka lat przed 870 r. n.e. Wcześniej wyspa była przedmiotem wielu sag, legend i opowieści o tajemniczych zdarzeniach i zjawiskach przyrodniczych. Później znana była z wielu cnót i zalet jej mieszkańców, a dotyczących nie tylko nadzwyczajnych sił fizycznych i odporności na niesprzyjające warunki pogodowe, ale również z umiejętności wzajemnego poszanowania swoich praw i obowiązków. Od 930 r n.e. na Islandii wytworzyła się instytucja tzw. Althingu, czyli okresowego zgromadzenia reprezentantów całej wyspy. Spotkania te miały kompetencje sądownicze i prawodawcze, a obradowano wśród bazaltowych ścian „doliny parlamentu” Thinvellir.

islandia 4O kamiennej Islandii pisał autor pierwszego polskiego przewodnika po tej wyspie, Daniel Vetter (1592–1669), który w 1638 r. opublikował dzieło pt. „Islandia albo krótkie opisanie wyspy Islandyi”. Spostrzeżenia D. Vettera o Islandii po prawie 400 latach wydają się w dalszym ciągu aktualne i trafne. Kamienny krajobraz wyspy zauważa się niemal na każdym kroku. Przykładem może być bazaltowe „Czarne Miasto” lub bazaltowe słupy morskiego wybrzeża, a także pomnik nagrobny wykonany ze szkliwa wulkanicznego. W niemal każdej większej osadzie położonej wzdłuż morskiego wybrzeża spotykamy muzea lub izby pamięci, gdzie eksponowane są kamienne narzędzia z różnych epok. Z kolei elementem o charakterze refleksyjno-sentymentalnym jest układanie kamiennych kopczyków, a także układanie w miejscu pamięci (np. w nurcie strumyczka) kamieni z wypisanymi imionami i nazwiskami poległych bohaterów. Także w Reykjaviku dominuje kamienne budownictwo i kamienny wystrój architektoniczny, niekiedy w formie rzędu ustawionych naturalnych słupów bazaltowych. Jednak największe wrażenie wzbudzają dwa nietuzinkowe kamienne obiekty. Jednym z nich jest postawiony naprzeciw budynku parlamentu olbrzymi pęknięty głaz, który jest symbolem nieposłuszeństwa społeczeństwa wobec władzy, a drugi to pomnik biurokraty. Oddają one w sposób niemalże doskonały stan oraz istotę obecnej rzeczywistości.

islandia 5Tych kilka kamiennych refleksji z Islandii pokazuje nam, jak wiele może symbolizować kamień – surowiec skalny, przedmiot naszego zainteresowania. Jak można nim i poprzez niego wyrazić swój stan ducha, zachwyt, podziw, ironię, sceptycyzm wobec siebie i wobec otaczającej nas i coraz szybciej zmieniającej się rzeczywistości. Skądinąd zachęcam społeczność kamieniarzy do bardziej szerokiego, refleksyjnego, kulturowego spojrzenia na siebie, swoje środowisko pracy, na przedmiot swoich działań. Można wtedy przyjąć zasadę, podobnie jak Islandczycy: co złego, to nie my.

Janusz Skoczylas

Świat Kamienia nr 5 (108) 2017


SK 107 Okładka www 184x260pix
 
    SK 108_Okładka_www_400x566pix                             
Poprzednie wydanie 4(107)2017   Świat Kamienia 5(108)2017   Następne wydanie 6(109)2017


POSTAWMY NA SYRIĘ


A gdyby tak połączyć bliskowschodni skarb z urokliwym krajobrazem Polski, dodając orientalnego klimatu do naszej architektury? Syryjski kamień naturalny właśnie wchodzi na polski rynek budowlany. Minerał ten jest synonimem luksusu i niezawodnej jakości. Do tej pory jego głównym importerem były Liban i Cypr. W nadaniu tym krajom niepowtarzalnej estetyki swój udział miał właśnie syryjski surowiec.

Dlaczego właśnie Polska? Mieszkańcy Bliskiego Wschodu mają bardzo dobre wspomnienia na temat polskich inżynierów i przedsiębiorców. Przypomnijmy, że w czasach PRL-u to właśnie Polacy mieli znaczący udział w budowaniu infrastruktury tego regionu. Pozytywne postrzeganie naszego narodu wiąże się też z tym, że Polska nie ma kolonialnej przeszłości. Atmosfera sympatii i zaufania ma wpływ na to, że Syryjczycy dostrzegają w naszym kraju partnera do biznesu. To idealny moment na rozpoczęcie współpracy między Polską a Syrią. Współpracy otwierającej możliwości nawiązania nowych kontaktów, przynoszących obopólne korzyści.
KAMIENNA ISLANDIA

Z medialnej perspektywy wyspa kojarzy się w dalszym ciągu z niespodziewanymi wybuchami wulkanów, gdy tylko powodują zaburzenia w komunikacji lotniczej w Europie. Mając na uwadze przedmiot naszego zainteresowania, największe wrażenie w stolicy kraju może wywołać pomnik nieposłuszeństwa obywatelskiego i pomnik biurokraty.
 
Islandia to osamotniona wyspa będąca wypiętrzonym ponad poziom Oceanu Atlantyckiego, fragmentem osiowej części Grzbietu Śródatlantyckiego. Grzbiet Śródatlantycki to podwodny łańcuch górski o przebiegu północ – południe, o długości około 18 000 km. Oddziela on płytę północnoatlantycką od płyty euroazjatyckiej. W osiowej części tego górotworu znajduje się rów tektoniczny (ryft), który dzisiaj przebiega przez wyspę z północnego wschodu na południowy zachód. Przebieg, a przede wszystkim niewielka szerokość i pozorna stabilność tej strefy między obiema płytami powoduje zadziwienie, zakłopotanie i wątpliwości nawet wśród praktykujących geologów. Mimo że Islandia leży zarówno na północnoamerykańskiej, jak i euroazjatyckiej płycie, to ze względów przede wszystkim kulturowych, a w mniejszym stopniu przyrodniczych zaliczana jest do Europy.
                                                                                                                                           Zobacz więcej...Ponadto:
 

 • ZAMÓW PRENUMERATĘOd redakcji    
 • Editorial  
 • Cel wizyty: montaż    
 • Purpose of the visit: Assembly   
 • Popiół i kamień (cz. II)    
 • Ash and stone (part II)   
 • Kamień w służbie (cz. II)   
 • Granitowy akcent podczas WKKW w Strzegomiu   
 • Eksploatacja kopalin    
 • Kamienna Islandia   
 • Obiecujące prognozy targów STONE    
 • Elewacje wentylowane (cz. II)   
 • Ukryte wady kamienia (cz. II)   
 • TheSize potwierdza swoją pasję   
 • Minerały w naszym organizmie   
 • Postawmy na Syrię   
 • Sztuka ujarzmiania żywiołów   
 • Za bramą wielkiej ciszy   
 • À propos łupin orzechów   
 • Budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Huculskiej 5 w Warszawie   
 • Brand is built over time – 20 years of ABRA   
 • Primus 402: wielkie formaty i inteligentna produkcja   
 • Cmentarz Salwatorski w Krakowie (cz. II)   
 • Targi GLASS 2017. Szklana przyszłość biznesu   
 • Kobiety w kamieniarstwie   
 • Terra Recognita w Wilnie    

 

Do not wait add your business to our directory!!

 

Add company...

 

Add small ads/strong>

to our base

 

 

Ogłoszenia...

Targi Xiamen 2012
45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
Woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Tel. +48 77 402 81 22
Advertising:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Office:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">
     All rights reserved - Swiat-Kamienia 1999-2012
     Design and implementation: Wilinet