STONE SCULPTURE SHOW

STONE SCULPTURE SHOW

This year's edition of Stone fair will include a stone sculpture show during which works made at the…

Czytaj...
MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

The 5th edition of the International Maritime Congress was held on 8–9 June in Szczecin. The congress serves…

Czytaj...
SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

The new school will be set up at the Border Protection Corps School Complex in Szydłowiec. This new…

Czytaj...
STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

Restoration of an old gravestone was a part of the internship organised by the State Construction Schools in…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

MAJSTERSZTYK Z PIASKOWCA

Jeśli ktoś chciałby zobaczyć, jak w najdoskonalszy sposób można wykorzystać piaskowiec za zarazem pięknie go odrestaurować powinien pojechać na Dolny Śląsk, a dokładnie do Lwówka Śląskiego. Tamtejszy ratusz to przykład doskonałej kamieniarki z wykorzystaniem lokalnego materiału. Gotycko renesansowy ratusz w Lwówku Śląskim to prawdziwa perła miejskiej architektury świeckiej w Polsce. Jego główna bryła została wzniesiona w latach 1500-1524 przez zgorzeleckiego architekta Wendela Rozkopfa.

Choć budowla była wielokrotnie przebudowywana jej pierwotny charakter pozostał niezmieniony i łatwo zauważyć gotyckie i renesansowe elementy budowli. Obecną formę zawdzięcza ratusz gruntownej przebudowie, która miała miejsce w pierwszych latach XX w. Prace prowadził wówczas prof. Hans Pelzing. Aktualnie od sześciu lat prowadzone są prace renowacyjne obiektu. Większość doskonałej kamieniarki, tak wewnątrz jak i na zewnątrz budynku została wyremontowana. Na odnowienie czeka dawna sala rajców miejskich, zwana salą rycerską. Tamtejsze sklepienie krzyżowo – żebrowe wykonane z piaskowca jest arcydziełem sztuki budowlanej.
Do najciekawszych zabytków sztuki kamieniarskiej wewnątrz budynku zaliczyć też należy zapewne klatkę schodową. Jej sklepienie, jak większość elementów kamiennych wewnątrz obiektu, wykonane zostało z piaskowca Żerkowice. Tuż obok na zwraca uwagę wyjątkowe średniowieczne epitafium, wykonane również z lokalnego piaskowca. Na uwagę zasługuje fakt, iż nie dość, że epitafium przedstawia parę młodych ludzi patrzących na siebie z uśmiechem i uczuciem, to jeszcze owa para trzyma się za ręce. To bardzo „odważny” zabieg rzeźbiarski ze strony średniowiecznego artysty. Takie przedstawienie młodych ludzi, zwłaszcza na epitafium uznawane było w owych czasach za co najmniej nieprzyzwoite. Epitafium znajduje się vis-a-vis wyjścia z sali ślubów. Młoda para, wychodząc z sali po uroczystości musiała „na szczęście” chwycić za splecione palce książęcej pary. Lata dotykania dłoni wykutych w piaskowcu małżonków spowodowały, iż konserwatorzy nie potrafili usunąć z nich plam, jakie spowodowała ta tradycja. Sama sala ślubów jest majstersztykiem sztuki rzeźbiarskiej w drewnie. Ściany pokrywają sceny z baśni braci Grimm, w rogach stoją pięknie zdobione szafy, a znakomite witraże i wpuszczając kolorowe światło dodają jeszcze temu miejscu baśniowego klimatu. W sali znajdują się też  się też  niezwykły instrument muzyczny: wyglądająca jak secesyjna krata harfa, na której grywano dawniej marsz Mendelsona. Niestety, nieumiejętne zespawanie kraty spowodowało, że instrument zatracił swoje właściwości.
Wśród zabytków kamieniarskich na zewnątrz budynku na uwagę zasługują rzeźby przedstawiające fragmenty codziennego życia dawnego Lwówka. Znajdziemy na nim kupców, którzy na ławach pod ratuszem sprzedawali swoje towary, przekupki z koszami jaj, rybaka ze szczupakiem w dłoniach. Oczywiście nie brakuje też różnorakich przedstawień lwa, który od wieków reprezentuje miasto. Na uwagę zasługuje też przepiękna kamieniarka okienna i mnóstwo zdobniczych detali, które powodują, że spacer wokół obiektu stanie się znakomitym doznaniem estetycznym.

Tomasz Maciejczyk
 

 

Do not wait add your business to our directory!!

 

Add company...

 

Add small ads/strong>

to our base

 

 

Ogłoszenia...

Targi Xiamen 2012
45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
Woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Tel. +48 77 402 81 22
Advertising:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Office:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">
     All rights reserved - Swiat-Kamienia 1999-2012
     Design and implementation: Wilinet