STONE SCULPTURE SHOW

STONE SCULPTURE SHOW

This year's edition of Stone fair will include a stone sculpture show during which works made at the…

Czytaj...
MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

The 5th edition of the International Maritime Congress was held on 8–9 June in Szczecin. The congress serves…

Czytaj...
SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

The new school will be set up at the Border Protection Corps School Complex in Szydłowiec. This new…

Czytaj...
STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

Restoration of an old gravestone was a part of the internship organised by the State Construction Schools in…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

LAUREACI PROJEKTOWANIA W KAMIENIU

Włosi wyłonili najlepsze projekty w konkursie „Landscape, architecture and stone design”. Wyboru dokonano spośród 63 prac absolwentów uczęszczających na wydziały architektury, inżynierii i projektowania.

arch awards 1Wyróżnienia przyznano w dwóch kategoriach. Laureaci trzeciej edycji konkursu (Krajobraz, Architektura, Projekt) zostaną uhonorowani podczas uroczystej ceremonii zaplanowanej podczas targów Marmomacc 2014. Organizatorem i pomysłodawcą konkursu „Landscape, architecture and stone design” jest Veronafiere oraz Stowarzyszenie Architektów Prowincji Werona. Przedsięwzięcie koordynowane przez dwójkę architektów – Vincenzo Pavano i Laurę De Stefano – ma zachęcać architektów, inżynierów i projektantów do wykorzystywania kamienia naturalnego. Konkurs jest skierowany głównie do absolwentów wydziałów architektury, inżynierii, projektowania lub pokrewnych, którzy ukończyli trzy- lub pięcioletnie studia.

W skład kapituły konkursowej tegorocznej, trzeciej edycji konkursu weszli wybitni specjaliści, przedstawiciele branży i świata nauki:
– Luisa Bocchietto – Biella, Zarząd ICSID / Międzynarodowa Rada Stowarzyszenia Wzornictwa Przemysłowego;
– Klaus Theo Brenner – Berlin, Wydział Architektury w Poczdamie (FHP);
– Victor López Cotelo – Monachium, Uniwersytet Techniczny w Monachium;
– Vincenzo Pavan – Werona, przedstawiciel Marmomacc;
– Nicola Brunelli – Werona, wiceprezes Verona Order of Architects.

arch awards 2Jak czytamy w komunikacie, przy ocenie nadesłanych zgłoszeń jury kierowało się ich kreatywnością i oryginalnością, stopniem innowacyjności, zastosowaniem nowych rozwiązań konstrukcyjnych, właściwościami technologicznymi i produkcyjnymi, a także wykorzystaniem kamienia naturalnego. Wręczenie nagród twórcom wyróżnionych projektów nastąpi podczas uroczystej gali zorganizowanej w pawilonie numer 1 wewnątrz Marmomacc & Abitare il Tempo.

Nadesłane zgłoszenia podzielono na dwie grupy. Pierwsza to: „Krajobraz i architektura”. Obejmuje ona obszar będący przedmiotem badań, projektowania i konstrukcji budynków publicznych i prywatnych, przestrzeń miejską, rekonstrukcję krajobrazu i architektury, ochronę środowiska, rewitalizację nieczynnych kamieniołomów oraz restaurację zabytków. Drugą grupą jest „Projekt”, a dotyczy ona przedmiotów codziennego użytku, mebli i innowacyjnych produktów uzyskanych w wyniku przetwarzania materiałów kamiennych.

KRAJOBRAZ I ARCHITEKTURA

arch awards 3W tej kategorii pierwszą nagrodę otrzymała Brunella Popolizio, absolwentka Uniwersytetu w Rzymie, która studiowała na wydziale architektury w roku akademickim 2012/2013. Tytuł pracy dyplomowej: „Materia: Park jaskiń” (Matera: The cave park) tyczy się rekonstrukcji starożytnej drogi Via Appia i promocji rolniczego przeznaczenia regionu.

Brunella Popolizio została uhonorowana za projekt tłoczni oliwy i targu zlokalizowanych na obszarze byłego kamieniołomu. W uzasadnieniu jury możemy przeczytać: „jakość projektu wyróżnia się dzięki troskliwemu wprowadzaniu do krajobrazu integracji aspektów funkcjonalnych i architektonicznych oraz porządkiem strukturalnym organizacji konstrukcji. Połączenie wymiarów i oświetlenia jest wręcz perfekcyjne. Najważniejszy jest tutaj kamień, łączący pionowe cięcie krajobrazu stworzone przez kamieniołom w poziomej płaszczyźnie nowej konstrukcji. Istotna jest również propozycja rozwoju działalności gospodarczej związanej z lokalną tradycją”.

arch awards 4Drugie miejsce zajął Simone Barbi, autor nowej koncepcji klasztoru Sant’Antimo. Tytuł pracy dyplomowej brzmi: „Milczący kamień” (Stone sciences). Simone jest absolwentem architektury Uniwersytetu w Florencji w roku akademickim 2012/2013. Zdaniem kapituły konkursowej projekt ten wyróżnia się harmonią i szacunkiem dla charakterystyki opactwa Sant’Antimo. Charakteryzują go proste kształty, zwłaszcza korzystanie z naturalnego oświetlenia i niezwykle sugestywne podkreślenie klasztornej funkcji gmachu. Wykorzystanie w projekcie kamienia, często na przemian z betonem i drewnem, ma podkreślić ścisły związek między wzorem i historią tego miejsca.

W tegorocznym konkursie wyróżnienia otrzymali absolwenci wydziału architektury w roku akademickim 2012/2013: Salvatore Dentamaro, Maria Bruna Pisciotta, René Soleti, Valentina Spataro, Maria Strippoli i Margherita Valente za koncepcję „szlaków handlowych”. Zdaniem jury praca dyplomowa „Turecki Caravanserai” (Turkish Caravanserai) zasłużyła na uhonorowanie za metodologię stosowaną do badań historycznych oraz wielką staranność w dziedzinie poszukiwania nowych rozwiązań w zakresie integracji architektonicznej i urbanistycznej. Warta podkreślenia jest doskonała jakość graficznej i ikonograficznej prezentacji całej dokumentacji. Kolejnym wyróżnionym jest absolwent Uniwersytetu we Florencji na wydziale architektury – Novella Terzani Baccani. Tytuł pracy dyplomowej: „Ex Natura Loci”. Według kapituły konkursowej koncepcja Parku Archeologicznego dla miasta Cosa jest oparta na bardzo szczegółowej analizie renowacji tego terenu. Projekt architektoniczny nabiera sensu i przekonującego wymiaru w tym historycznym miejscu.

arch awards 5Davide Licci, Ezio Localzo, Laura Pilone, Ilaria Santoro, Antonia Scarimbolo i Mariana Soricelli – absolwenci wydziału architektury na uniwersytecie w Bari, w roku akademickim 2011/2012 – to autorzy dogłębnej analizy sposobu budowania starożytnych kamiennych budynków w Salento. Przeprowadzone badania stanowią podstawę metodologii interwencyjnej integracji miejskiej. Zdaniem jury skala działania jest zgodna z charakterem istniejących osiedli, łączy je skutecznie z wykorzystaniem miejscowego kamienia Carparo, używanego w blokach do celów konstrukcyjnych i ozdobnych.

Ostatnim wyróżnionym w kategorii „Krajobraz i architektura” został Alessandro Fusi, absolwent wydziału architektury, nadesłał on pracę magisterską: „Imago Urbis”. Nagrodzono go za projekt Centrum Dokumentacji Cywilizacji Rzymskiej i Etruskiej w Roselle. Według kapituły konkursowej sześcienna struktura materiału kamiennego przypomina minimalistyczne rzeźby, jak również zapewnia duży wpływ otaczającego środowiska naturalnego.

PROJEKT

arch awards 6W kategorii „Projekt” przyznano specjalne wyróżnienie dla Andrei Giovanni Dal Prete za „Rewolucję w świecie projektowania kamienia”. Andrea jest absolwentką School of Design Politechniki w Mediolanie w roku akademickim 2012/2013, tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Szydełkowanie kamieniem” (Stone Crochet). Zdaniem jury praca koncentruje się na analizie wykorzystania patentu, który pozwala na przekształcenie kamienia w cienki materiał okładzin. Dzięki cienkim fornirom nic nie stoi na przeszkodzie w stosowaniu kamienia do zdobienia powierzchni zakrzywionych. Prowadzone eksperymenty, badania i testy pomagają rozszerzyć zakres wykorzystania takich aplikacji i zaproponować kilka możliwych zastosowań w dziedzinie projektowania.

W tej kategorii wyróżnienia otrzymali: Francesco Zardini, autor „Podstaw teoretycznych i projektowych dla krajobrazów”, który ukończył Uniwersytet w Trento (tytuł pracy magisterskiej: „Krajobrazy Valpolicelli i Lessiny”). Kolejni to: Mirko Franzoi, Petra Montuschi i Marco Morlacchi, absolwenci Szkoły Architektury Cywilnej na Politechnice w Mediolanie (tytuł pracy magisterskiej: „Muzeum Miasta Syrakuz – centrum badań łączące pamięć i przyszłość”). Wyróżnienie otrzymali również: Valeria De Leo, Germano Germano, Simonetta Intini, Angela Marcella Mauriello, Annamaria Nuzzi i Serena Sciannameo. Absolwenci Wydziału Architektury Uniwersytetu w Bari zostali uhonorowani za koncepcje restauracji cytadeli i przekwalifikowania strefy podmiejskiej Ir-Rabat.

Daniel Świeszczak
Fot. Veronafiere

 

Do not wait add your business to our directory!!

 

Add company...

 

Add small ads/strong>

to our base

 

 

Ogłoszenia...

Targi Xiamen 2012
45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
Woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Tel. +48 77 402 81 22
Advertising:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Office:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">
     All rights reserved - Swiat-Kamienia 1999-2012
     Design and implementation: Wilinet